Ładowanie...

Zmęczone oczy – jak o nie dbać?

8 do 9 godzin – to właśnie tyle spędzamy średnio przed ekranami komputerów, czy telewizorów. Podczas pandemii, kiedy większość z nas przenosi pracę do domu, czas ten może znacznie się wydłużyć, nawet do kilkunastu godzin dziennie. Niestety ma to bardzo negatywny wpływ na nasze oczy. Są one zmęczone, a to może powodować poczucie stresu, bóle głowy, a także zaburzenia widzenia. Innym powodem może być też nieodpowiednia korekcja wzroku lub jej brak. Żeby to potwierdzić lub wykluczyć zapraszamy do nas na specjalistyczne badanie optometryczne.
Jak zatem zadbać o oczy?

Nawilżenie

Patrząc długo (często za długo) na ekran monitora, czy telefonu, zapominamy o mruganiu, a to z kolei prowadzi do wysuszenia gałek ocznych. Warto w takich sytuacjach mieć pod ręką krople nawilżające, które przyniosą oczom ukojenie i poprawią komfort pracy przed komputerem. Więcej o tym sposobie na zdrowie znajdziecie w tym wpisie.

Mruganie

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, spędzanie czasu przed monitorem powoduje wysuszania powłoki oka. Mrugając naturalnie nawilżamy oczy naszymi łzami. Zapominając o tym, doprowadzamy do sytuacji, kiedy nasze oczy są przesuszone i zmęczone, a to często powoduje pocieranie ich i dyskomfort. Prosty sposób, by temu zaradzić – mrugaj świadomie. Jeśli wiesz, że z uwagi na nadmiar pracy, po prostu nie zapamiętasz, by mrugać co określony czas, warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie – i problem z głowy.

Witaminowa bomba

To co jemy ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również naszych oczu. Dieta uboga w witaminy, w szczególności – A, E oraz C, a także minerały, skutkuje pogorszeniem się jakości wzroku, szybszym męczeniem się oczu oraz różnymi dolegliwościami, takimi jak np. drganie powiek. Oto produkty bogate we wspomniane witaminy, które polecamy włączyć do menu:

  • witamina A – mleko, masło, jajka, jarmuż, szpinak, dynia
  • witamina E – orzechy, nasiona słonecznika, sezam, migdały, produkty zbożowe
  • witamina C – pomarańcze, cytryna, kiwi, kalafior, brokuły, brukselka
    Smacznego :)

Słońce

Działanie promieni UV, czyli ostre słońce czy też promienie odbijające się od śniegu, mogą męczyć wzrok. To bardzo ważne, by zadbać o oczy dobierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Specjaliści doradzą Wam jak je wybrać w zależności od potrzeb (np. okulary dla kierowców – sprawdźcie nasz wpis tu)

Wiele czynników powoduje, że nasze oczy są zmęczone, a w szczególności czas przed ekranem. Niestety, w dzisiejszych czasach, nie ma możliwości, by ograniczyć korzystanie z multimediów, dlatego warto zastosować się do naszych porad. Zmniejszycie dyskomfort i zagwarantujecie sobie lepsze samopoczucie.

wróć