Ładowanie...

Koronawirus a wzrok, czyli jak oczy naszych dzieci cierpią na lockdownie

Pandemia towarzyszy nam od dłuższego czasu, wraz z nią wprowadzone zostały obostrzenia które uniemożliwiają funkcjonowanie do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, zarówno my jak i nasze dzieci. Zdalne nauczanie, ograniczenie korzystania z obiektów sportowych, basenów i wiele innych wpłynęło na to, że najmłodsi coraz więcej czasu spędzają przed ekranem, czy to komputerów, czy telefonów.

Zdalne nauczanie

Dzieci w czasie pandemii zamiast chodzić do szkoły, siadają przed komputerami, gdzie prowadzone są lekcje. Kilka godzin patrzenia w monitor może negatywnie wpłynąć na wzrok najmłodszych. Jak im pomóc, by polepszyć warunki nauki? Pamiętajmy, o jak największej ilości naturalnego światła w pomieszczeniu, w którym dzieci są przed komputerem. Jeśli z uwagi na warunki w jakich mieszkamy jest to niemożliwe, pamiętajmy o lampce, która powinna mieć ciepłą barwę, ponieważ jest ona jak najbardziej przyjazna dla oka. Sprawdzajmy, czy odległość dzieci od monitora nie jest mniejsza niż 50 cm, to najbezpieczniejsza dla nich pozycja. Na ten temat, ale również o ergonomii pracy na stanowisku przy monitorze pisaliśmy też tu

Czas na dwór!

Pomimo wprowadzonych obostrzeń, ważne by zapewnić dziecku odpowiednią ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Wspólne spacery (nawet w maseczkach) poprawią nie tylko humor, ale również wpłyną pozytywnie na zdrowie najmłodszych. Przebywając na świeżym powietrzu wspaniale dotleniamy mózg, dzięki czemu możemy się łatwiej skoncentrować i szybciej przyswajać informacje. Dla dzieci to niezwykle ważne, ponieważ ich układ odpornościowy pracuje na najwyższych obrotach, przetwarza nowe informacje i nabywa nowych umiejętności.

Menu na kryzys

Podczas siedzenia w domu łatwo zapomnieć o odpowiednich i zbilansowanych posiłkach. Dzieci sięgają po niezdrowe przekąski, co często powoduje wzrost masy ciała, a nawet ma negatywny wpływ na wzrok. Oto kilka produktów, które polecamy wprowadzić do diety najmłodszych podczas lockdownu:

  • Marchew – chrupiące warzywo świetnie sprawdzi się, jako zdrowy zamiennik niezdrowych przekąsek. Bogata w witaminę A, luteinę oraz zeaksantynę, pomoże zapobiec występowaniu zwyrodnień oczu
  • Jagody – idealne zamiast słodkich cukierków! Mają one właściwości przeciwzapalne oraz dodatkowo poprawiają ukrwienie w obrębie gałek ocznych. Są one bogate w antyoksydanty, które niwelują wolne rodniki negatywnie wpływające na wzrok.
  • Chleb razowy – obfituje w korzystne dla naszych oczu witaminy z grupy B. Oprócz pozytywnego wpływu na wzrok, zadbamy również o włosy, skórę i paznokcie naszych dzieci.

Pandemia to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Musimy nauczyć się żyć w inny sposób. Trzymamy kciuki, by wirus jak najszybciej zniknął i wróciła normalna codzienność, a do tego czasu trzymajcie się zdrowo i dbajcie o najmłodszych i ich wzrok!

wróć