Ładowanie...

10 ciekawostek o oczach, o których nie miałeś pojęcia

Zwykle nie myślimy o naszych oczach, dopóki wzrok nas nie zawodzi. Gdy zaczynamy mieć problem z widzeniem, dopiero wtedy szukamy informacji np. na temat budowy naszego oka, możliwych dolegliwości czy udajemy się do optometrysty lub lekarza okulisty. Tymczasem nasze oczy skrywają wiele fascynujących „tajemnic”, z którymi dzisiaj się z Wami podzielimy.

  1. W naszych genach zapisane jest, jak gęste, wytrzymałe i grube są nasze rzęsy. Ich zdrowa kondycja zależy także od diety czy ogólnego stanu zdrowia. Na górnej powiece rośnie ich około 120-250, a na dolnej 50-150. Ich średnia żywotność wynosi około 3 miesiące. Kolor rzęs zależy od keratyny i melaniny. Im więcej melaniny, tym ich kolor jest ciemniejszy.

  2. Gałki oczne rosną tylko w niewielkim stopniu w ciągu naszego życia. Pomimo tego, że są bardzo ważnym organem ich rozmiar nie przekracza 24 mm i wagi 28 g. Każde zdrowe dziecko przychodzi na świat z działającym, lecz jeszcze w niepełni rozwiniętym wzrokiem.

  3. Nie da się kichnąć z otwartymi oczami (tak, możesz próbować 😉). W czasie kichnięcia zamykamy oczy automatycznie, aby uchronić je przed bardzo dużym ciśnieniem, które wytwarza się w zatokach w czasie kichnięcia. Szacuje się, że „powietrze wylatujące z dróg oddechowych podczas kichnięcia dochodzi nawet do 170 km/godz.”. [1] Powstrzymanie się od zamknięcia oczu jest teoretycznie możliwe, ale bardzo trudne.

  4. Mrugamy średnio 17 razy w ciągu 1 minuty, 1020 razy w ciągu godziny, 14 280 razy w ciągu dnia i 5 200 000 razy w ciągu roku. Są to dane orientacyjne, przybliżone, gdyż częstotliwość mrugania może zależeć od czynników zewnętrznych np. warunków pogodowych czy innych okoliczności. Jedno mrugnięcie trwa zwykle około 0,3 sekundy. Ze względu na to, Twoje oczy są zamknięte łącznie aż 25 minut w ciągu całego dnia!

  5. Na nasze oczy wpływ ma odpowiednia dieta. W każdym jadłospisie powinny znaleźć się produkty wzmacniające wzrok – zawierające witaminy A, E i C oraz luteinę. Najlepszymi źródłami luteiny są: jaja, ryby, awokado, szpinak, kabaczek, brukselka, jarmuż, pomidory, dynia, kapusta, natka pietruszki, porzeczki, nektarynki, rabarbar, owoce leśne. Więcej o diecie dla zdrowych oczu przeczytasz tutaj.

  6. Zielony kolor oczu jest najrzadszym na świecie. Szacuje się, że zaledwie 1-2% ludzi na świecie może cieszyć się tym kolorem oczu. Zielonym kolorem oczy cieszą się zazwyczaj osoby o rudych włosach, a także 90% kobiet w Islandii! Najczęściej występującym kolorem oczu jest brązowy, niebieski i piwny.



  7. Każda tęczówka jest unikalna jak odcisk palców. Jej wzór kształtuje się do około 2. roku życia i pozostaje z nami już na zawsze. Nie ma na świecie dwóch identycznych tęczówek (istnieją nawet różnice pomiędzy Twoim prawym, a lewym okiem!). „Odcisk palca ma 40 unikalnych cech, a tęczówka człowieka ma ich aż 256, dlatego właśnie skany oczu są coraz częściej wykorzystywane do celów bezpieczeństwa”. [2]

  8. Ludzkie oko nigdy nie śpi. Nawet w czasie snu jest zawsze gotowe do działania. Odpoczynku potrzebują mięśnie poruszające gałką oczną oraz powieki. Mimo tego, naukowcy oszacowali, iż niezbędne minimum potrzebne do regeneracji narządu wzroku wynosi 5 godzin snu w ciągu doby, a najlepiej 7-9.

  9. Obecnie na świecie aż 36 milionów osób jest niewidomych. Do 2050 r. ponad trzykrotnie zwiększy się na świecie liczba osób, które stracą wzrok – prognozuje raport opublikowany przez „Lancet Global Health”. „Przewiduje się, że najwięcej osób straci wzrok w Południowej Azji oraz w Afryce Subsaharyjskiej. W Europie i USA głównym powodem wzrostu osób niewidomych jest starzenie się społeczeństw”. [3]

  10. Leonardo da Vinci miał najprawdopodobniej zeza rozbieżnego. Wada, jak twierdzą uczeni, pozwalała mu patrzeć na świat z innej perspektywy i paradoksalnie pomogła mu tworzyć arcydzieła. Schorzenie to może tłumaczyć wspaniałą umiejętność artysty ukazania trójwymiarowych kształtów w jego pracach.[4]


[1] http://pspkobielewielkie.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=1997

[2] https://blikpol.pl/blog/192-11-fascynujacych-faktow-o-wzroku

[3] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/169308,trzykrotny-wzrost-liczby-niewidomych-na-swiecie-do-2050-r

[4] https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/zaskakujace-badania-dotyczace-leonarda-da-vinci-mistrz-mial-zeza-i-to-pomagalo-mu-tworzyc-arcydziela

wróć