Ładowanie...

Zmrok a wzrok – jakie oświetlenie do czytania, oglądania telewizji i pracy?

W trosce o nasze oczy, podczas słonecznych dni zakładamy przyciemnione okulary, które dzięki odpowiednim filtrom zapewniają oczom idealną ochronę. Co zrobić, by podczas oglądania telewizji, czy pracy przy komputerze, kiedy oświetlenie się zmienia, zagwarantować oczom odpowiednią ochronę? Sprawdźcie poniżej kilka podstawowych zasad .

Oświetlenie do czytania

Idealnym zakończeniem ciężkiego dnia jest lektura ulubionej książki. Często decydujemy się na czytanie w łóżku, czy ulubionym fotelu, w porze, kiedy światło naturalne jest już niedostępne. Ważne, by w pomieszczeniu, którym zamierzamy się zrelaksować było odpowiednie oświetlenie. Dobra lampka nie powinna nas oślepiać, ale powinna być na tyle mocna by tekst był wyraźny i nie narażał naszych oczu na dodatkowy wysiłek. Najodpowiedniejsza dla miłośników nocnego czytania będzie żarówka LED o mocy świetlnej w okolicach 400-500 lumenów. Warto również pamiętać o odpowiedniej barwie światła i ta do czytania powinna być raczej ciepła.

Oświetlenie do oglądania telewizji

Większość z nas czas wolny poświęca na nadrobienie ulubionych seriali. Bardzo ważne jest to, by dobrać odpowiednie oświetlenie, tak by wzrok nie był narażony na dodatkowy wysiłek, podczas oglądania telewizji. Dla najlepszego efektu powinniśmy zadbać o to, by było ono jak najbardziej rozproszone. Warto o tym pamiętać, ponieważ zbyt mocne światło przykuwa wzrok, a dodatkowo powoduje odbłyski na ekranie, które dodatkowo męczą oczy. Barwa światła nie jest już tak ważna jak przy czytaniu, aczkolwiek najczęściej poleca się jej ciepłą odmianę z uwagi na relaksujący charakter.

Oświetlenie podczas pracy

Odpowiednie oświetlenie zagwarantuje nam nie tylko wyższy komfort pracy ale również bezpieczeństwo dla naszych oczu. Źle dobrane odbije się na naszym zdrowiu powodując szybsze zmęczenie i pogorszenie wzroku. Jesienne, szare światło dzienne nie gwarantuje nam jej odpowiedniej ilości powinniśmy zatem zadbać o dodatkowe lampy, które zagwarantują efekt zbliżony do naturalnego. Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy powinno składać się z dwóch źródeł: głównego i kierunkowego, które zapewni skoncentrowane światło, idealne dla naszych potrzeb. Pierwsze natomiast, usunie męczący dla oczu kontrast powstający gdy jedynym źródłem jest lampka i monitor. W tym, przypadku tak samo jak podczas czytania książek, ważne jest by oświetlenie nie było zbyt oślepiające, a przy tym zagwarantowało odpowiednią ilość światła.

Pamiętajcie o odpowiednim oświetleniu planując zmiany w wystroju mieszkania, czy też rozważając reorganizację miejsca pracy. To niezwykle ważne, by zadbać o komfort oczu zarówno podczas wypoczynku jak i codziennych obowiązków.

wróć