Ładowanie...

Wzrok a wady postawy u najmłodszych

„Nie garb się, wyprostuj plecy!” – z pewnością każdy z nas niejednokrotnie słyszał te słowa, często także sam zwracał innym uwagę. Nic dziwnego – garbienie się to niekorzystny dla naszego ciała nawyk. A to tylko jedna z wad postawy, która może doprowadzić do przeciążeń naszych narządów ruchu. Dlaczego jednak piszemy o tym na blogu, który najczęściej porusza tematy związane z oczami? Dlatego, że stan naszego wzroku ma ogromny wpływa także na nasze ciało i jego postawy! Nie mówi się o tym wiele, dlatego postaramy się przybliżyć Wam ten temat.

Coraz częściej pojawiają się u nas pacjenci, u których zdiagnozowano wady w postawie czy skoliozy.

„Najczęstszymi wadami postawy występującymi u dzieci i młodzieży są:

  • płaskostopie / stopy płasko-koślawe,
  • koślawość kolan która najczęściej jest konsekwencją wad stóp,
  • asymetria miednicy, trójkątów talii, łopatek i obręczy barkowej”. [1]

Z kolei skoliozą nazywamy popularnie boczne skrzywienie kręgosłupa. Przyczyny występowania wad postawy są różne, a zaburzenie nawet jednego obszaru naszego działa (np. miednicy, klatki piersiowej czy kręgosłupa) ma wpływ na cały nasz organizm.

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy wrodzone wady postawy, zniekształcenia powstałe w wyniku chorób, zmiany kostne, a także styl życia, jaki prowadzimy. Bardzo często zdarza się, że wady postawy bywają skutkiem nieskorygowanego wzroku lub słuchu! I właśnie w takich przypadkach często wyrabiamy w sobie złe nawyki jak np. wspomniane garbienie się nad książką czy telefonem. Coraz bardziej siedzący tryb życia nam tego nie ułatwia.

W trakcie wywiadu przed badaniem wielu rodziców zgłasza nam, że ich dzieci często wysuwają głowę do przodu (co często zdarza się przy krótkowzroczności), przesuwają się bliżej książki czy przechylają głowę np. w czasie oglądania telewizji. Może świadczyć to o nieskorygowanej wadzie wzroku czy zezie. Często widzimy zależność pomiędzy postawą ciała, a wadą wzroku.

„Nieskorygowane wady wzroku, w tym nieskorygowany w pełni, bądź w ogóle astygmatyzm, niedowidzenie jednego z oczu ma wpływ na ustawienie naszego ciała. Przekrzywiamy je, obracamy wokół osi dominując oko, które lepiej widzi i to może być źródłem wad postawy.” – Jacek Rogowski, optometrysta

Potwierdzają to badania[2] – u ponad połowy dzieci i młodzieży niedowidzącej można zaobserwować inną postawę ciała i znacznie większy odsetek nieprawidłowych postaw. Na szczęście coraz więcej lekarzy i specjalistów stosuje holistyczne podejście do leczenia pacjenta, które zakłada, że „organizm człowieka jest układem całościowym i należy leczyć cały organizm, nie ograniczając się do konkretnego narządu. Zgodnie z tym podejściem, przyczyny danego zaburzenia można szukać nawet w daleko oddalonych obszarach ciała”. [3]

Stan naszych oczu odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu postawy, a ich wszelkie ich zaburzenia negatywnie na nią wpływają. „Poznanie i zrozumienie zależności pomiędzy układem wzrokowym i posturalnym może przynieść wartość w rozwiązywaniu problemów pacjentów zgłaszających się do gabinetów optometrycznych i rehabilitacyjnych. Można przypuszczać, że jeżeli zaburzenia postawy ciała badanego powstały na skutek problemów wzrokowych, zastosowanie odpowiedniej korekcji wzroku lub wprowadzenie terapii widzenia mogłoby zmniejszyć lub usunąć problem związany z postawą ciała i odwrotnie.”[4]

Odpowiednia ilość czasu na świeżym powietrzu, aktywność ruchowa, sport czy dobrze przygotowane stanowisko do pracy (biurko) mogą w znaczny sposób zminimalizować szkodliwe skutki siedzącego tryby życia, z przy tym pozytywnie wpłynąć na nasz wzrok, a także postawę.

Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć, a prawidłowa postawa ciała jest warunkiem prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Korygowanie wad postawy może być długotrwałe, wymagające dużego zaangażowania, a często i środków. Skorzystaj z wizyty u fizjoterapeuty, który zdiagnozuje ewentualne wady i pomoże w ich leczeniu. Dobry specjalista powinien także naprowadzić Cię na trop sprawdzenia swojego stanu wzroku i słuchu. Zapraszamy na specjalistyczne badania optometryczne poprzedzone szczegółowym wywiadem pacjenta.


[1]  https://korrektiv.pl/

[2] „Postawa ciała osób niedowidzących” Fizjoterapia 1999, TOM 7 NR 1

[3] „Związek dysfunkcji wzrokowych z wybranymi zaburzeniami postawy ciała” OPTYKA 2(81)2023

[4] j/w

wróć