Ładowanie...

Suche spojówki. Jak leczyć?

Zespół suchego oka (tak to chyba powinniśmy nazywać) może być wynikiem każdej choroby związanej z niedoborem składowych filmu łzowego( wodnej, białkowej i tłuszczowej) oraz nieprawidłowościami powierzchni powiek (zaburzenia funkcjonowania gruczołów, zwanych gruczołami Meiboma) lub nabłonka.

Innymi słowy chodzi o to, że oczy nie produkują wystarczającej ilości łez albo ich skład jest nieodpowiedni. Łzy oprócz funkcji nawilżającej, ochronnej (mają właściwości bakteriobójcze), pełnią również funkcję optyczną, wpływając na prawidłowe widzenie.

Objawy.  Zazwyczaj są to odczucia drapania lub obecności ciała obcego w oku, świądu, pieczenia, światłowstręt, zaczerwienienie, ból, trudności w poruszaniu powiekami, zaburzenia ostrości widzenia.

Profilaktyka. Zespół suchego oka stał się w ostatnim czasie wręcz problemem cywilizacyjnym i jest jednym z najczęstszym powodem wizyt w gabinetach specjalistów. Zażywanie pewnych leków, praca przy monitorach komputerów, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach wszystkie te czynniki wpływają na ZSO. Musimy wiedzieć, że suche oko jest stanem przewlekłym i pozbycie się tego, z wyjątkiem łagodnych przypadków, nie jest możliwe. Powinniśmy starać się ograniczyć czynniki, które mają na to wpływ: róbmy przerwy podczas pracy przy monitorach komputerowych, ostrożniej obsługujmy się klimatyzacją. Podstawowym jednak działaniem jest stosowanie preparatów
nawilżających.

wróć