Ładowanie...

Proste i szybkie ćwiczenia dla zdrowia Twoich oczu

Ćwiczysz swoje ciało? Nie zapomnij o oczach! Kilka prostych ruchów i możesz cieszyć się lepszym samopoczuciem, a i Twoje oczy Ci za to podziękują.

Zastanawiasz się, czy jest Ci to potrzebne? Jesteś zmęczony, zestresowany, gorzej widzisz? Zdecydowanie przydadzą Ci się ćwiczenia oczu. Kiedy przeżywasz sytuację stresującą, mięśnie poruszające gałką oczną stają się usztywnione, a długotrwałe napięcie powoduje ich zmęczenie oraz to, że spełniają gorzej swoją funkcję.

Nawet niektóre wady wzroku można skorygować, dzięki odpowiednim ćwiczeniom, wliczają się w nie krótkowzroczność, dalekowzroczność czy zez. Dzięki systematycznym ćwiczeniom odprężającym możesz zmniejszyć wadę nawet o 20%!

Ćwiczysz, gdzie chcesz – ważne jest to by robić to systematycznie, najlepiej kilkanaście razy dziennie. Idealnie byłoby gdyby w ciągu dnia zajęły Ci łącznie pół godziny. Pamiętaj, również o tym, że jeśli nosisz okulary czy soczewki, przed ćwiczeniami należy je ściągnąć.

Poniżej znajdziesz kilka świetnych ćwiczeń, które poprawią stan Twoich oczu.

Słońce

Patrzenie w słońce nie jest wskazane, jednak inaczej rzecz się ma kiedy masz je zamknięte. Blask słońca pobudza nerwy siatkówki, krążenie krwi, a także sprzyja produkcji witaminy D. W pogodny poranek spójrz w niebo, a przy tym delikatnie poruszaj głową, tak by promienie słoneczne padały na twarz ze wszystkich stron. Zanim oczy przyzwyczają się do takiego silnego blasku, mogą delikatnie łzawić, jednak po kilkunastu powtórzeniach będzie zdecydowanie lepiej.


Koło

Najzdrowszy dla oka kształt geometryczny to właśnie koło. Do wykonania ćwiczenia, potrzebna będzie okrągła, czarna kropka wycięta z papieru. Przyklej ją na ścianie na wysokości oczu, stań w odległości około 1 metra i patrz na nią wykonując głębokie wdechy. W momencie kiedy zauważysz, że zaczyna się ona w środku rozjaśniać, spójrz na ścianę, powinna się na niej pojawić biała kropka. To ćwiczenie z pewnością pomoże Ci się rozluźnić, a przy tym pozytywnie wpłynie na Twoje oczy.

Joga oczu

Podczas pracy przy komputerze, gdy czujesz, że oczy są zmęczone, zasłoń je na kilka sekund dłońmi, taka krótka przerwa pomoże Ci zregenerować siły. Pamiętaj, aby nie pracować przed ekranem dłużej niż jedna godzina bez przerwy. Po godzinnej pracy powinniśmy robić sobie 10 minut przerwy. Odsłaniamy zasłony, rolety i fiksujemy przez okno na najdalszy punkt na horyzoncie, żeby oko było całkowicie odciążone od bodźców z bliska.
Następnie polecamy „jogę” dla zdrowego oka. Polega ona na patrzeniu kolejno: w górę, następnie w dół, w lewo i w prawo, w górny lewy róg monitora oraz w jego górny prawy róg, następnie w dolny lewy i prawy róg. Na zakończenie zakreśl oczami koła raz w jedną, raz w drugą stronę.

Kilka prostych ćwiczeń dziennie, pomoże Ci zadbać o zdrowy wzrok! Możesz je łączyć dowolnie, jednego dnia poświęcić im więcej czasu drugiego odrobinę mniej. Codzienna aktywność to recepta na zdrowe oczy.

wróć