Ładowanie...

Praca zdalna a wzrok – jak zorganizować sobie pracę, aby była bezpieczna dla oczu?

Ostatnie kilka miesięcy zmusiło wielu z nas do zmiany stylu pracy. Życie w pandemii znacząco wpłynęło na sposób jej wykonywania – wciąż coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Szum wiatru, piękne morze i szeleszczące na wietrze palmy… niestety to jedynie wyobrażenie dotyczące home office. Rzeczywistość odbiega od obrazu niebiańskiej plaży… Siedzimy z komputerem byle gdzie, bez wygodnego krzesła i biurka. Jak w takich warunkach zadbać o wzrok? Sprawdźcie nasze rady

Zasada 20/20/20

Pamiętajcie o tym, że praca jest tak samo ważna jak przerwa od niej. Dzięki temu, że spojrzymy na kilkanaście sekund w dal, damy naszym oczom odpocząć. Rozluźnienie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajcie zatem, by co 20 minut, przez 20 sekund przenieść wzrok na przedmiot lub dowolną rzecz oddaloną o 20 metrów. Proste, a jakie skuteczne!

Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy

To niezwykle ważna kwestia i nie należy jej bagatelizować. Zasady BHP powinny być przestrzegane zarówno w biurze jak i podczas home office, po to by nasze oczy sprawnie funkcjonowały. Pamiętajcie, że monitor lub laptop powinien być oddalony na wyciągniecie ręki oraz ustawiony w taki sposób, by patrzeć na niego delikatnie w dół. Zadbajcie również o odpowiednią czcionkę na swoim ekranie, tak by była ona wyraźna i nie narażała oczu na dodatkowy wysiłek.

Oświetlenie

Bardzo ważne jest to, by podczas pracy korzystać głownie z oświetlenia naturalnego. Nasz organizm jest stworzony w taki sposób, że właśnie w takich warunkach funkcjonuje najlepiej, co wiąże się z lepszym samopoczuciem. Jednak, gdy nie macie możliwości pracy w dzień, konieczne jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia, tak by zmniejszyć kontrast pomiędzy otoczeniem, a ekranem. Co ważne – zwróćcie uwagę na jasność Waszego monitora – zbyt wysoka spowoduje szybsze zmęczenie oczu.

Jak mrugnięcie okiem

Banalne a jednak często o tym zapominamy. Podczas pracy, kiedy jesteśmy skupieni na wykonaniu zadania, zapominamy o mruganiu, zwłaszcza kiedy pracujemy przed komputerem, czy smartfonem. Wystarczy mrugać 15 razy na minutę, by zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie. Jeśli jednak nadal będziecie skarżyć się na ich przesuszenie, warto zaopatrzyć domową apteczkę w nawilżające krople do oczu.

Praca we właściwych okularach

Często podczas pracy przy komputerze najbardziej uciążliwe są odbicia oraz refleksy, które pojawiają się na ekranie. Możecie mieć również poczucie większego zmęczenia przez zbyt wysoką jasność ekranu. Lekarstwem w tym przypadku okazują się odpowiednio dobrane okulary z filtrami dedykowane właśnie pracy przy komputerze. Dzięki nim zredukujemy niechciane odblaski oraz poprzez subtelne ocieplenie obrazu, zmniejszony zostanie kontrast na ekranie. Wybór odpowiednich soczewek okularowych to nie lada wyzwanie, nie zostawimy Was z tym samych! Zapraszamy do naszych salonów pomożemy Wam dobrać odpowiednie okulary.

Dobre samopoczucie to klucz do efektywnej i sprawiającej radość pracy. W tym trudnym czasie, warto ułatwić i uprzyjemnić sobie home office. Pamiętajcie więc o naszych poradach i cieszcie się zdrowymi oczami.

wróć