Ładowanie...

Okulary zerówki – chronią czy źle wpływają na wzrok?

Noszenie okularów już dawno przestało być czymś wstydliwym i krępującym. Wręcz przeciwnie – oryginalne oprawki dodają nam uroku, prestiżu i korzystnie wpływają na nasz wizerunek. Od lat nie brakuje entuzjastów szkieł – nawet, gdy nie doskwiera im żadna wada wzroku. Okazuje się, że bardzo często sięgamy po okulary zerówki. Przede wszystkim ulegając modzie i chcąc podkreślić swój styl i osobowość. Czy jednak słusznie się na nie decydujemy? Czy nie pogarszamy przez to naszego wzroku? Czy zerówki poza walorem estetycznym cokolwiek nam dają?

Czy warto nosić zerówki?

Okazuje się, że wcale nie są bezużyteczne – pod warunkiem, ze zamówisz je u optyka, a ich dobór poprzedzisz profesjonalnym badaniem optometrycznym. Dlaczego? Okulary zerówki kupione w sieciówce czy na bazarze nie posiadają żadnych uszlachetnień – stąd ich niska cena. Takie okulary nie przysłużą się naszym oczu w żadnym pozytywnym stopniu, a mogą w znacznym stopniu doprowadzić do utraty komfortu widzenia. Okulary zamówione w profesjonalnym salonie powinny posiadać przynajmniej powłokę antyrefleksyjną. Odbija ona refleksy (np. w trakcie pracy przed komputerem czy ekranem), dzięki czemu chroni oczy przed szybkim zmęczeniem. Wpływa także na lepszy kontrast widzenia.

A skoro o komputerze mowa – jeżeli codziennie spędzasz przed nim kilka godzin, możesz wybrać okulary zerówki z powłoką, która chroni przed światłem niebieskim. To kolejny rodzaj uszlachetnienia okularów – nie należy do najtańszych, jednak warto się na nie zdecydować.

Zerówki mogą posiadać także filtry UVA i UVB, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a to dokucza nam także zimą – gdy słońce jest ostrzejsze.

U optyka zmówisz także okulary fotochromowe, czy z wzmocnionymi soczewkami.

Modnie i komfortowo

Jak widać, nawet osoby, które nie posiadają wad wzroku mogą nosić okulary i dbać o swoje oczy. Wybierając okulary bez korekcji, warto więc zrobić to mądrze i z myślą o swoich oczach. Jeżeli zastanawiasz się, które z rozwiązań byłoby najlepsze dla Ciebie – umów się na wizytę już teraz.

wróć