Ładowanie...

Okulary najlepsze dla kierowcy

Śnieg, słońce, deszcz – takie warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom, a tym bardziej tym noszącym okulary. Co zrobić, by poprawić jakość widzenia i cieszyć się jazdą autem? Na pewno pomogą odpowiednie soczewki. Sprawdźcie poniżej jak je wybrać.

Zmiana myślenia

Większość osób cierpiących na wadę wzroku wychodzi z przekonania, że okulary, które noszą na co dzień sprawdzą się również podczas jazdy autem. To nie do końca dobre założenie. Dlaczego? Ponieważ prowadząc samochód liczy się jakość widzenia, a często zwykłe okulary nie ochronią oczu przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. odblaski światła. Z ratunkiem przychodzą soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną, które zarówno likwidują refleksy świetlne, jak i poprawiają kontrast widzenia. Co ważne, przy wyborze nowych okularów „za kółko” warto zwrócić uwagę również na oprawki, które powinny zapewnić jak największe pole widzenia. Skreślcie zatem okulary z szerokimi zausznikami, bo wykluczają one widzenie „kątem oka”, a jest ono bardzo ważne przy orientacji w terenie.

Na słońce

Zimą również zdarzają się piękne słoneczne dni, jednak nie cieszą wszystkich tak samo… Dla kierowców cierpiących na wadę wzroku, odbijające się od śniegu promienie, to nie lada utrudnienie podczas jazdy autem. Dlatego tak ważne jest, by mieć przy sobie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. I tutaj wybór oprawek odbywa się dokładnie tak samo jak w przypadku okularów na co dzień. Jednak inaczej ma się sprawa ze szkłami. Okularów nie należy kupować „na własną rękę”, bo można sobie tylko zaszkodzić. Najlepiej udać się do optyka, który pomoże dobrać odpowiednie soczewki z filtrami UV. Warto również zwrócić uwagę na kolor szkieł. Najlepiej wybierać brązowe, szare lub czarne o około 70%-85% zaciemnienia, ponieważ te zbyt ciemne mogą zniekształcać kolory, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Istnieje jeszcze jedna możliwość dla tych, którzy nie lubią nosić przy sobie kilku par okularów – fotochromy. Ten rodzaj soczewek zmienia przyciemnienie automatycznie w reakcji na wzrost lub spadek intensywności światła. To jednak rozwiązanie pośrednie mające swoje wady. Główną z nich jest to, że szyby w autach są wyposażone w filmy UV, co może wpływa negatywnie na ten rodzaj soczewek obniżając ich czułość na światło. Oznacza to, że przy bardzo dużym nasłonecznieniu, mogą być po prostu za słabe. Reasumując soczewki słoneczne mogą być jak najbardziej z wymaganą korekcją.

Wybór odpowiednich okularów do jazdy autem, to zadanie, które powinno powierzyć się specjalistom. Dobrze dobrane, zwiększą bezpieczeństwo podczas jazdy, a przy tym poprawią jej komfort. Zapraszamy do naszych salonów na specjalistyczne badanie optometryczne – pomożemy Wam dokonać najlepszego wyboru!

Jesteśmy dla Was aż w pięciu lokalizacjach na terenie Trójmiasta:
Gdańsk-Żabianka, ul. Subisława 28, tel. 58 557 90 12
Gdańsk-Zaspa, ul. Jana Pawła II 3D, tel. 58 355 22 78
Sopot, al. Niepodległości 771, tel. 58 550 13 67
Gdynia-Orłowo, ul. Wrocławska 54, tel. 58 668 10 91
Gdynia-Karwiny, ul. G. Zapolskiej 1A, tel. 58 660 01 66

wróć