Ładowanie...

Okulary fotochromowe – kiedy i dla kogo?

Zbliżające się lato zapowiada się bardzo słonecznie, warto przygotować się odpowiednio, by zadbać o komfort widzenia, a przy tym zdrowie oczu. Przyjrzyjmy się bliżej soczewkom fotochromowym.

Działanie

Z pewnością każdy chociaż raz w życiu widział okulary, które w „magiczny sposób” zmieniają zabarwienie. Jak to się dzieje? Okulary fotochromowe, czyli takie zawierające soczewki fotochromowe to jedna z najbardziej znanych odmian korekcyjnych chroniących przed promieniowaniem UV, promieniami słonecznymi oraz światłem niebieskim. Ale dlaczego zmieniają kolor? Za ten proces odpowiadają pigmenty fotochromowe, które w ogromnych ilościach znajdują się w szkłach. Dlatego kiedy pozostają w stanie spoczynku, nie zmieniają zabarwienia, jednak wystawione na ekspozycję słoneczną cząsteczki pigmentu zmieniają kształt. Po zmianie położenia pigmenty ograniczają przenikanie światła przez szkło. Efekt jest taki, że widzimy zmieniający się kolor na szary, brązowy, szarozielony lub inny. Co ciekawe, również w pochmurne dni soczewka ściemnieje, ponieważ szkło fotochromowe reaguje na promieniowanie UV, a to przechodzi przez chmury. Tak stanie się również na śniegu, w jasnym otoczeniu czy wśród szklanej architektury. Szkła odzyskują naturalny kolor wtedy kiedy ustanie promieniowanie UV, a soczewki muszą mieć temperaturę powyżej 0 stopniu Celsjusza.

Warto?

Zdecydowanie, bowiem soczewki fotochromowe same dostosowują się do otaczającego nas świata! Okulary fotochromowe stają się coraz bardziej popularne. I nie ma w tym nic dziwnego. Coraz więcej osób decyduje się na nie z uwagi na lepszy komfort widzenia. Wspaniale rozjaśniają, a przy tym wyostrzają obraz. To jednak nie wszystko. Soczewki chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wygoda jaką niesie za sobą automatyczna zmiana zabarwienia po wystawieniu na słońce, zachęca do wyboru tego typu okularów na zbliżający się okres letni. Soczewki fotochromowe (jak i typowe szkła słoneczne, ciemne) są dostępne z każdą mocą, korekcją jaką potrzebuje pacjent. Mogą być jednoogniskowe, czy też progresywne.

Jak wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, dobrej jakości okulary powinny gwarantować lepszą jakość widzenia, a co za tym idzie większy komfort noszenia, a także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto zwrócić uwagę na to, by soczewki były lekkie, wtedy wykonywanie codziennych czynności będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Przy zakupie polecamy upewnić się czy okulary posiadają soczewki polaryzacyjne. Sprawdzą się wówczas jako okulary przeciwsłoneczne chroniące przed promieniami UV, a przy tym neutralizujące refleksy. To idealna opcja dla osób, które podróżują późną porą, jak i również wszystkich osób aktywnych, sportowców, czy np. wędkarzy.

Dla kogo?

Okulary fotochromowe sprawdzą się idealnie dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć komfort i jakość widzenia. To świetny wybór dla osób aktywnych fizycznie i podróżujących wieczorami. Tak naprawdę to rewelacyjna alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Soczewki fotochromowe zadbają o nasz wzrok, a my będziemy mogli cieszyć się świetną jakością widzenia o każdej porze.

Zapraszamy do naszych salonów na specjalistyczne badanie optometryczne i wybór najlepszych dla siebie okularów.

wróć