Ładowanie...

Czy koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy?

Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowego wirusa. Zakażenie powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy, z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach – trudności z oddychaniem.

W momencie pisania tego artykułu (7 kwietnia 2020) na świecie zanotowano:

  • 1 214 466 potwierdzonych przypadków zarażenia
  • 67 767 ofiar śmiertelnych
  • 211 państw, w których rozprzestrzenia się wirus[1]

W Polsce na ten moment informuje się o:

  • 4413 zarażonych
  • 162 ozdrowieniach
  • 107 zgonach[2]

Jakie są objawy?

Od zakażenia do pojawienia się objawów może minąć 1–14 dni. Najczęstsze objawy choroby koronawirusowej (COVID-19) to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Większość ludzi (około 80%) zdrowieje bez potrzeby specjalnego leczenia.

W rzadszych przypadkach choroba ma ciężki przebieg i może nawet być śmiertelna. U osób starszych i mających inne schorzenia (takie jak astma, cukrzyca lub choroby serca), zakażenie koronawirusem może prowadzić do ciężkiej choroby.

Jak można się zarazić?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby chorej), a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu! Im bliższy i dłuższy kontakt z osobą chorą, tym większe jest ryzyko zakażenia.

Co z oczami?

Według pierwszych badań objawami koronawirusa są także zaczerwienienie oczu czy zapalenie spojówek (łzawienie, świąd, pieczenie, obecność wydzieliny). W publikacji naukowej „Ocular Immunology and Inflammation” „ustalono, że powikłania mogą dotyczyć różnych odcinków oka i przyjmować postać zapalenia spojówek (objawy to łzawienie, świąd, pieczenie i zaczerwienienie w obrębie oczu oraz obecność żółtej wydzieliny) czy zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej (zaczerwienienie białek oczu). Infekcja od koronawirusa może też jednak spowodować poważniejsze i nieodwracalne zniszczenia, takie jak retinopatia czy zapalenie nerwu wzrokowego.”[3]

Jak zapobiegać?

Aby chronić się przed infekcją, należy często myć ręce, unikać dotykania twarzy i unikać bliskiego (mniej niż 1 metr) kontaktu z osobami, które źle się czują. Najlepiej nie wychodzić z domu (tylko w uzasadnionych i dopuszczalnych przypadkach), nie przemieszczać się, nie podróżować i odwiedzać rodziny. Należy stosować wzmożone środki ostrożności i zachowania higieny. Polecamy także zwrócić szczególną uwagę na nasz narząd wzroku:

Jeśli pojawi się u Ciebie gorączka, kaszel lub trudności z oddychaniem, niezwłocznie zgłoś się telefonicznie po pomoc do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach. (lista stacji epidemiologicznych)

Aktualne informacje na temat epidemii znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus


[1] Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

[2] Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic_by_country_and_territory

[3] https://stronazdrowia.pl/koronawirus-atakuje-przez-oczy-zamien-soczewki-kontaktowe-na-okulary-apel-lekarzy-okulistow-by-zmniejszyc-ryzyko-zarazenia/ar/c14-14887869

wróć