Ładowanie...

Komfort podczas ćwiczenia, czyli jak wybrać okulary dla sportowca

Nowy Rok, to noworoczne postanowienia, a wiele z nich dotyczy rozpoczęcia uprawiania sportu. Dla osób z wadą wzroku, ćwiczenia często wiążą się z obawą o komfort dla swoich oczu. W tym wpisie podpowiemy Wam jak zadbać o dobre samopoczucie podczas uprawiania ulubionych aktywności. Sprawdźcie!

Bieganie

W dzisiejszych czasach ten rodzaj sportu cieszy się największą popularnością. Wybierając okulary do biegania, warto zdecydować się na soczewki okularowe z barwami fizjologicznymi o różnej intensywności – brązowe, szare, czarne. Pamiętajcie również, by wybierać te pokryte warstwą odporną na parowanie i zarysowania. W słoneczne dni, wspaniale sprawdzi się funkcja polaryzacji. Bardzo ważna jest także kwestia wielkości szkieł – powinny one chronić nie tylko nasze oczy, ale również powierzchnię wokół nich. Zwróćcie również uwagę na oprawy, najlepiej by były lekkie i odporne na ekspozycję słoneczną.

Okulary do zadań specjalnych

Jeśli na co dzień nosicie okulary z korekcją, do uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej powinniście wybrać taki model, który posiada możliwość zamocowania do oprawek soczewek z wymaganą wartością. Jest to możliwe, dzięki dodatkowej oprawie mocowanej od wewnątrz tych okularów. Z uwagi na wygięcie w łuku okularów sportowych można w nich osadzić soczewki o maksymalnej mocy 2,00-2,5 Dptr. Możliwy jest montaż wyższych mocy jednak może się on wiązać z poczuciem dyskomfortu – zawrotami głowy, uczuciem ciągnięcia oczu, złą ostrością widzenia. Aby tego uniknąć należy wybrać soczewki panoramiczne wykonane z trivexu lub poliwęglanu.

Pływanie

Basen wspaniale rozluźnia i świetnie wpływa na kondycje organizmu. Jeśli wybierzecie ten rodzaj sportu, możecie zaopatrzyć się w gotowe okulary do pływania z mocą – dostępne są wartości od -10,00 Dptr. do +10,00 Dptr. Niestety dobranie odpowiednich okularów dla osób z astygmatyzmem nie jest w tym przypadku możliwe. W takich przypadkach jest możliwość zastąpienia mocy sferocylindrycznych, tzw. ekwiwalentem sferycznym. W niektórych przypadkach to może zadziałać!

Dla miłośników nurkowania stworzono specjalne maski do nurkowania o różnych sposobach zamocowania soczewek. Tutaj istnieje możliwość różnej korekcji dla każdego oka, a w wybranych modelach zastosowania również soczewek sferocylindrycznych.

Sporty kontaktowe

Jeśli zdecydujecie się na sporty bardziej kontaktowe, takie jako koszykówka, piłka nożna, czy piłka ręczna, wybierzcie oprawki o zwiększonej wytrzymałości. To specjalne okulary przypominające te do pływania (zaokrąglone oprawki na mocnej gumie), jednak różni je materiał wykonania. Do tych oprawek możecie zamontować odpowiednie dla Was soczewki.

Pomimo pandemii, warto stawiać na sport :) . Dbajcie o siebie i swoje zdrowie!

wróć