Ładowanie...

Kiedy wybrać się do okulisty, optyka, a kiedy do optometrysty?

Badania nie kłamią – ponad połowa dorosłych Polaków posiada wadę wzroku – bardzo prawdopodobne więc, że Ty też ją masz! Wady i choroby oczu występują nie tylko u osób starszych, ale i tych aktywnych zawodowo, a także coraz częściej – młodzieży. Bardzo ważna jest więc odpowiednia profilaktyka narządu wzroku już od najmłodszych lat. Nosisz już okulary lub soczewki kontaktowe – a może dopiero zorientowałeś się, że z Twoim wzrokiem nie jest najlepiej? Do kogo więc się wybrać? Okulisty, optometrysty, a może od razu do optyka? Przeczytaj czym zajmuje się osoby wykonujące te zawody i znajdź odpowiedź!

Okulista
To lekarz, który ukończył kilkuletnie studia medyczne i uzyskał odpowiednią specjalność. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu – np. jaskry, zaćmy, schorzeń siatkówki czy zapalenia spojówek. Posiada uprawnienia do wystawiania recept i przepisywania leków oraz przeprowadzenia zabiegów, kiedy są one konieczne. Okulista posiada szeroką widzę na temat korekcji wad wzroku. Względem wiedzy optometrystów, okuliści posiadają szerszą wiedzę jedynie w zakresie ogólnej edukacji medycznej.

Optometrysta
Optometrysta to podobnie jak okulista zawód medyczny, jednak optometryści nie zajmują się wykrywaniem i leczeniem chorób narządu wzroku, a diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. Należą do nich: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, prezbiopia (starowzroczność). Optometrysta diagnozuje też zaburzenia widzenia obuocznego, takie jak zez, heteroforia (zez ukryty) czy zaburzenia akomodacji (tzw. nastawność oka – dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach). Optometrystą zostaje osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku lub specjalności optometria lub studia podyplomowe z optometrii.
Coraz częściej zdarza się, że optycy są też optometrystami. Wtedy w salonie optycznym mogą oni wykonać stosowne testy i pomiary umożliwiające rozpoznanie odstępstw od normy, a to pozwoli na zastosowanie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.

Optyk
Analizuje i interpretuje recepty wystawione przez optometrysta lub okulistę. Określa rodzaj soczewek idealny dla potrzeb pacjenta. Zajmuje się przygotowywaniem soczewek pod oprawy, reguluje i naprawia je. Jest osobą, która zajmuje się doborem odpowiednich soczewek i montażem gotowych okularów. Od doświadczonego optyka, który posiada odpowiednie kwalifikacje możemy otrzymać rzetelne informacje m.in. na temat zalet i wad poszczególnych produktów. Ponadto kompetentny specjalista w salonie optycznym, wytłumaczy jak wybierać oprawki i pomoże zrozumieć, dlaczego często nasz wybór nie jest właściwy. Dlatego więc warto wystrzegać się kontaktu ze „sprzedawcami okularów” nieposiadających rzetelnej wiedzy – niestety często spotykanych w dużych sieciówkach.

Do kogo powinieneś się wybrać?
Nie zawsze jest potrzeba, aby umawiać się na wizytę do okulisty – zwłaszcza, że czas oczekiwania na wizytę często jest dość długi. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór salonu optycznego, w którym pracuje optometrysta. Wówczas możemy liczyć na profesjonalną obsługę, zarówno w zakresie wywiadu nt. naszego narządu wzroku, badania, jak i wyboru odpowiednich sposobów korekcji ewentualnej wady wzroku. W tym samym miejscu zamówisz modne, wymarzone i przede wszystkim najlepszej jakości okulary.

wróć