Ładowanie...

Jak często badać wzrok?

Wiele osób odkłada wizytę kontrolną u specjalisty aż do momentu pojawienia się pierwszych niepokojących objawów. Inna grupa ludzi udaje się do specjalisty tylko w sytuacjach kryzysowych – wypadku lub choroby układu wzrokowego. Pomyśl o Twoim otoczeniu – jak wiele osób z wadą lub schorzeniem układu wzrokowego znasz? Sporo prawda? A teraz pomyśl o sobie – czy jesteś przekonana/y, że Twoim oczom nic nie doskwiera?

Czy warto było zwlekać tak?

Wiele wad czy schorzeń układu wzrokowego można skutecznie leczyć i korygować tylko w przypadku ich szybkiego wykrycia. Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem swojej własnej, doskonale dobranej pary okularów to… musimy Cię zmartwić – Ty również musisz regularnie odwiedzać specjalistę. Niektóre wady postępują lub ulegają zmianie, są trudne do wykrycia w codziennym pędzie. A nosząc okulary o nieodpowiedniej korekcji (lub nie nosząc ich wcale mimo jasnych zaleceń lekarza) fundujemy naszym oczom ekstra wysiłek. To z kolei przełożyć się może na narastanie dolegliwości, o których poniżej, a które to nie zawsze kojarzymy, jako źródło związane z oczami.  Także otoczenie zewnętrzne ma wpływ na nasze widzenie. Nie miała/eś dotąd problemów z ostrością, ale po roku na home office jest jakby nieco gorzej? Musisz udać się do specjalisty, mogą to być pierwsze objawy poważniejszych schorzeń. Nie jesteś pewna/y, kiedy ostatnio badała/eś swój wzrok? To znak, że najwyższy czas umówić wizytę.

Harmonogram działań

Wpisujesz do kalendarza urodziny mamy/siostry/męża/dziadka. Wpisujesz przegląd techniczny samochodu. Wpisujesz wszystkie ważne, cykliczne zdarzenia, o których mogłabyś/mógłbyś zapomnieć w natłoku obowiązków. Warto również od razu dodać powtarzające się wydarzenie pt. „OCZY – WIZYTA KONTROLNA!”. I nie chodzi tu o dokładny dzień i godzinę. Warto jednak przypomnieć sobie raz na jakiś czas, żeby o siebie zadbać. Zasady są proste:

Dorosła osoba, która do tej pory nie miała (lub nie wiedziała, że ma) problemów ze wzrokiem czy prawidłowym widzeniem powinna udać się do okulisty lub optometrysty przynajmniej raz na dwa lata. Przy standardowych wadach wzroku częstotliwość wzrasta do jednej wizyty na dwanaście miesięcy (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Po 40 roku życia także zaleca się częstsze wizyty. W tym wieku zaczynają rosnąć ryzyko wystąpienia chorób oczu takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze – do lekarza umów się raz na 3-6 miesięcy.

Dzieci i młodzież w okresie szkolnym

Pierwsza wizyta kontrolna maluszka u specjalisty powinna odbyć się już w 6 miesiącu życia. Kolejne badania będą odbywać się w ramach tzw. bilansu przez lekarza pediatrę, czyli w pierwszym, drugim i czwartym roku życia. Następne badanie należy wykonać przed rozpoczęciem nauki. W przypadku dzieci należy być szczególnie skrupulatnym, ponieważ żaden maluch nie zgłosi sam, że coś może być nie tak z jego oczkami – dla dzieci nieostre widzenie czy inne wady są czymś naturalnym, ponieważ nie wiedzą, że można „widzieć inaczej”. Do lekarza zwróć się również ze swoją pociechą, kiedy zaobserwujesz zeza, zbyt pochylanie się nad książeczką, problemy z czytaniem, częste bóle głowy, czy  problemy z koncentracją.

Kiedy jeszcze warto zbadać wzrok?

Wszystkie niepokojące i odbiegające od normy objawy, których wcześniej nie zaobserwowałaś/łeś muszą być skonsultowane z lekarzem. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się bóle głowy, pieczenie lub swędzenie oczu, ból gałek ocznych, chroniczne zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie, suchość oka, światłowstręt, częste infekcje oka, zaczerwienienie gałek czy uczucie obecności ciała obcego. Widzisz gorzej jak się ściemnia? Widzisz jakby „za mgłą” na małe/duże odległości? To również doskonałe powody do przyśpieszenia swojej wizyty u specjalisty.

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Czy będziesz zatem ryzykować, że Twoje zwierciadła zardzewieją i zajdą mgłą? Dbaj o swój wzrok, żeby cieszyć się nim przez długie lata. Pamiętaj – obowiązkowa wizyta kontrolna przynajmniej raz na dwa lata! Zapisuj do kalendarza!

wróć