Ładowanie...

Dziecko a smartfon – jak ekrany wpływają na oczy Twojej pociechy?

Nie tak dawno temu, nie do pomyślenia było, aby podarować dziecku telefon komórkowy. Czasy się zmieniają, technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie i obecnie nasze pociechy wręcz nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, tableta czy smartwatcha. Oczywiście mają one wiele zalet, ale czy na pewno cyfrowe urządzenia dobrze wpływają na rozwój i zdrowie najmłodszych?

Ciężko sprzeczać się z tym, że urządzenia cyfrowe służą edukacji. Miło obserwować, gdy nasze dzieci rozwijają się, odkrywają nowe funkcje, korzystają z aplikacji, które dają nieco „więcej” niż tylko zabawa. Przykro jednak obserwować konsekwencje nadmiernego korzystania z telefonu przez najmłodszych. Zaburzenia motoryki i funkcji poznawczych, choroba XXI wieku czyli „smartfonowy kark”, niebezpieczne zachowania, zaburzony rozwój społeczny i psychiczny dziecka – to tylko niektóre ze skutków nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych.

Intensywne użytkowanie urządzeń nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm – w tym także (a może i zwłaszcza) wzrok! Wszystkie te urządzenia emitują światło niebieskie, które szkodzi naszym oczom. A czym ono jest?

Światło niebieskie

To światło widzialne o wysokiej energii. Jest obecne także w promieniowaniu słonecznym, jednak to światło niebieskie pochodzące z sztucznego oświetlenia ma znaczący wpływ na organizm człowieka. Jest emitowane przez energooszczędne oświetlenie oraz wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze – smartfony, GPSy, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy. Okazuje się, że im bardziej nowoczesny ekran, tym więcej światła niebieskiego emituje. Długotrwałe narażanie oczu na światło niebieskie może powodować uszkodzenie siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej. Objawami „przedawkowania” światła niebieskiego są najczęściej: zmęczenie i podrażnienie oczu, suchość oczu, nieostre widzenie, łzawienie oczy, a nawet bóle głowy czy… bezsenność (zwłaszcza, gdy do późnej nocy oglądamy telewizję)!

Niepokojące objawy

Z uwagi na zmianę stylu życia i spędzanie większości czasu przez ekranami komputerów, czy smartfonów, najmłodsi narażeni są na problemy ze wzrokiem. Nie ma nic ważniejszego od zdrowia dzieci, to naturalne, że dbamy o to by pociechy rozwijały się dobrze, były w dobrej kondycji i pełne energii. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie w momencie kiedy pojawią się niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka. Do pierwszych symptomów, których nie powinniśmy ignorować zaliczają się: problemy z koncentracją, mrużenie oczu przy spoglądaniu w dal, brak entuzjazmu podczas ulubionych zabaw. Świadczyć one mogą o rozpoczynającej się krótkowzroczności, zwanej też miopią. Nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.

Z myślą o najmłodszych – soczewki MiYOSMART od HOYA

W ubiegłym roku firma firma HOYA wprowadziła do sprzedaży innowacyjne soczewki MiYOSMART, które stanowią przyjazną dzieciom, bezpieczną, łatwą, efektywną i nieinwazyjną metodę postępowania w krótkowzroczności u dzieci. MiYOSMART ma dowody skuteczności oparte na danych od ponad 500.000 użytkowników.

Rodzice są zadowoleni ze stosunku jakości do ceny. Doceniają również działania kontrolne prowadzone przez specjalistów ochrony wzroku.

Jak jeszcze dbać o oczy?

Ważna jest zbilansowana dieta. Spożywanie niektórych produktów spożywczych może zmniejszać ryzyko chorób oczu, czy nawet utraty wzroku. Najlepsza dla oczu okazuje się dieta śródziemnomorska, obfitująca w owoce i warzywa, oleje roślinne, produkty zbożowe i pełnoziarniste, ryby. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, zawierać naturalne antyoksydanty (witaminy A, E i C oraz antocyjany i luteina).

Podstawą są także odpowiednio dobrane okulary. Nie kupuj dziecku okularów w sieciówkach czy drogeriach. Zakup okularów w salonie optycznym wiąże się z większym wydatkiem. Jest to jednak inwestycja w zdrowie naszych oczu, na czym nie powinniśmy oszczędzać!

Przynajmniej raz na 2 lata powinieneś wraz z dzieckiem odwiedzić optometrystę, który przeprowadzi profesjonalne badanie optometryczne. Badanie powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem.

No i przede wszystkim – zadbaj o odpoczynek dla oczu dziecka. Ważne jest to, aby maksymalnie ograniczać korzystanie z urządzeń z ekranami i maksymalnie zwiększać ilość przerw w czasie pracy. Może wybierzecie się wspólnie na spacer?

wróć