Ładowanie...

Czym jest zez i jak go leczyć?

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał osobę z przypadłością, którą nazywamy zezem. Charakterystyczny układ gałek ocznych nie pozostawia złudzeń. Jednak czy wiemy czym zez jest, skąd się bierze i co najważniejsze jak można z nim „walczyć”? Zapraszamy do lektury!

Z podręcznika

Strabismus, czyli zez to choroba, która polega na nierównomiernym ustawieniu gałek ocznych. Powoduje on różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. Schorzenie może rozwinąć się w każdym okresie życia – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Za główne przyczyny jego występowania uznaje się:

  • wady refrakcji
  • choroby mięśni lub nerwów gałkoruchowych
  • choroby gałki ocznej/oczodołu
  • czynniki genetyczne
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego

Znając już przyczyny występowania zeza, warto wspomnieć, że nie musi on występować tylko w jednej postaci. Jednym z rodzajów podziału tej choroby, jest zez wrodzony oraz zez nabyty. Zatem z zezem nie musimy się urodzić, możemy go nabyć w wyniku powyższych schorzeń. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty i sprawdzanie na bieżąco niepokojących objawów.

Obserwacja!

Najczęściej to rodzice jako pierwsi widzą u swoich dzieci pojawiające się nieprawidłowości. Podczas obserwacji dziecka są w stanie zauważyć, że coś jest nie tak jak powinno. Jeśli taka sytuacja ma miejsce należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Warto wiedzieć, że zdrowe dziecko po około 3 miesiącach życia powinno mieć prawidłowe ustawienie oczu na wprost. Badanie najlepiej przeprowadzić do 1 roku życia, wtedy to zakończenie leczenia nastąpi przed pójściem do przedszkola.

Leczenie

Zez to choroba i właśnie tak powinno się ją traktować, czyli koniecznie podjąć leczenie. Osoby z tym schorzeniem mają problemy z nauką, prowadzeniem auta, a nawet poruszaniem się. Nie należy go bagatelizować, bo jego objawy wraz z wiekiem będą się coraz bardziej nasilać. Dlatego odkładanie leczenia „na później” nie jest dobrym rozwiązaniem. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Każda forma terapii jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Specjalista może zalecić noszenie okularów korekcyjnych lub okularów pryzmatycznych – jest to tzw. terapia zachowawcza. Również do tego rodzaju leczenia zaliczyć możemy: zasłanianie oka dominującego oraz ćwiczenia rehabilitacyjne mięśni gałkoruchowych. Niestety w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez leczenia operacyjnego. Jego celem jest osłabienie lub wzmocnienie mięśni gałkoruchowych, tak by gałki były ustawione względem siebie równolegle.

Jeśli wykryliście u siebie lub swoich najbliższych niepokojące obawy, które mogą świadczyć o rozpoczynającym się zezie, nie czekajcie i zgłoście się do specjalisty!

wróć