Ładowanie...

Czym jest polaryzacja?

O polaryzacji optycznej jako pierwszy pisał Étienne Louis Malus, który odkrył ją 1809 r. Opublikował dokument o swojej teorii polaryzacji światła. Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z tym określeniem. Polaryzacja występuje w słowniku pod wieloma znaczeniami. Fizyka, socjologia, polityka, zoologia, astronomia to tylko niektóre z dziedzin, w których występuje polaryzacja. My jednak (z oczywistych względów ?) weźmiemy ją pod lupę pod kątem optyki. 

Polaryzacja w okularach

Standardowe okulary przeciwsłoneczne często nie są w stanie ochronić naszych oczu przed mocnym promieniowaniem słonecznym. Dlatego coraz częściej zaleca się stosowanie szkieł z filtrem polaryzacyjnym. 

Eliminuje on 99% odblasków świetlnych, co wpływa na jakość widzenia, nasycenie i kontrast kolorów, a także zapewnia 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Filtr działa w momencie, gdy na jego płaską powierzchnię padają promienie. Rozprasza je w dwóch kierunkach – w pionie i poziomie. Dzięki temu nie widzimy “oślepiających” refleksów, przez które musimy mocno mrużyć oczy. Powłoka polaryzacyjna przepuszcza do oka jedynie proste spolaryzowane światło, dzięki czemu widzimy lepiej i wyraźniej. Polaryzowanie to inaczej prostowanie. Soczewki polaryzacyjne prostują fale świetlne poprzez blokadę rozproszonych fali świetlnych. 

Filtr polaryzacyjny można zastosować także w okularach korekcyjnych.

Czy posiadasz okulary z polaryzacją?

Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić czy dane okulary mają polaryzację. Ich wygląd niczym nie różni się od standardowych okularów. Skąd więc wiedzieć czy dane okulary posiadają polaryzację? Informacja o tym powinna znajdować się na zausznikach oprawki lub na soczewce okularowej. Jeśli takiej informacji nie ma, sam zrób test i sprawdź, czy obraz widziany przez soczewkę okularową jest bardziej ostry, żywy i przejrzysty. Jeśli tak, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Twoje okulary posiadają polaryzację. 

źródło

Komu zalecane są okulary z filtrem polaryzacyjnym?

Ze względu na swoje właściwości niwelowania promieni słonecznych i odblasków, a tym samym poprawy komfortu widzenia, soczewki takie zalecane są w szczególności kierowcom, osobom uprawiającym sporty wodne i na śniegu oraz tym nadwrażliwym na światło i narażonym na częste promieniowanie słoneczne. 

Jak widzisz, istnieje wiele zalet noszenia okularów z polaryzacją. Jeśli jeszcze nie masz takich szkieł, zapraszamy Cię serdecznie do naszych salonów w Trójmieście, gdzie po specjalistycznym badaniu optometrycznym wybierzemy modne i odpowiednie dla Ciebie okulary :) 

wróć