Ładowanie...

Czym i jak najlepiej czyścić i dezynfekować okulary?

Po odpowiednim dobraniu okularów, stajemy przed kolejnym dylematem – co zrobić, aby jak najlepiej o nie zadbać, a codzienne użytkowanie było komfortowe? Okulary każdego dnia są narażone na zabrudzenia. Zakładanie i ściąganie, chowanie do futerału, używanie kosmetyków, zmienne warunki atmosferyczne – brzmi znajomo, prawda? Wszystko to przyczynia się do tego, że mogą pojawić się smugi, zabrudzenia, a nasze okulary nie będą się prezentowały ani dobrze, ani estetycznie. Dzisiaj podpowiadamy, jak uniknąć tego problemu.

Co najlepiej sprawdzi się do czyszczenia i dezynfekcji okularów?


Przy zakupie okularów otrzymamy nie tylko futerał, w którym możemy je przechowywać, ale często także ściereczkę do czyszczenia. Zajmuje mało miejsca, zawsze możemy ją mieć przy sobie, a świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami. Należy pamiętać o tym, aby była miękka i wykonana z mikrofibry. Ważne, aby przed każdym użyciem była czysta – dzięki temu unikniemy przenoszenia pozostałości z poprzedniego czyszczenia.

Jeśli chcemy wyczyścić okulary w domu, możemy użyć do tego ciepłej wody i delikatnego detergentu (dobrze sprawdzi się płyn do naczyń lub mydło). Okulary trzymamy za nosek, tak, aby mieć pewność, że usuniemy wszystkie zabrudzenia. Następnie przecieramy okulary na sucho – tutaj także świetnie sprawdzi się ściereczka z mikrofibry.

Na rynku dostępne są także specjalistyczne płyny do czyszczenia. Dobrze sprawdzą się w podróży, a także dla osób, które posiadają okulary z powłoką antyrefleksyjną, czy korzystają z okularów sportowych (np. gogli narciarskich) – dzięki temu unikniemy zaparowania i ewentualnych smug.
Unikajmy płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu oraz silnych detergentów. Mogą spowodować, że szkła staną się matowe. Podobnie z chusteczkami antybakteryjnymi – nie używajmy ich, jeśli chcemy, aby nasze okulary posłużyły nam na długo.

Czego unikać?


Miejmy na uwadze to, aby okulary czyścić delikatnie – poprzez użycie zbyt dużej siły możemy je wygiąć i zdeformować. Jeśli decydujemy się na czyszczenie okularów w domu, zwróćmy na uwagę na temperaturę wody, aby nie była ona gorąca. Unikajmy także czyszczenia okularów ręcznikiem papierowym, czy papierem toaletowym. Pamiętajmy, że koszulka, czy inne ubranie, które mamy na sobie zdecydowanie nie sprawdzi się do usunięcia zabrudzeń – bardzo łatwo możemy zarysować soczewki okularowe.

O czym powinniśmy pamiętać?


Pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu okularów – w etui, które otrzymaliśmy w salonie optycznym. Aby uniknąć zarysować dobrze zadbać o to, aby futerał, był wyścielony ściereczką z mikrofibry. Nie nośmy okularów na głowie i pamiętajmy, aby nie miały kontaktu z kosmetykami, np. z perfumami. Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie okularów zwiększy nie tylko komfort ich użytkowania, ale przyczyni się do tego, że okulary posłużą nam na lata.

wróć