Ładowanie...

Co robić gdy coś wpadnie nam do oka?

Jesienią, kiedy pogoda nas nie oszczędza i często jest bardzo wietrznie, nie potrzeba wiele, by ziarenko piasku czy „opruszek” dostał się do oka. Choć nie jest to sytuacja niebezpieczna, należy jak najszybciej wyciągnąć ciało obce. Często samo łzawienie nie wystarczy, by się go pozbyć. Sprawdź, jak bezpiecznie je usunąć.

Najważniejsze, by nie trzeć oka, ponieważ może to spowodować, że ciało obce utknie w gałce ocznej. Działaj delikatnie – jeśli „paproch” znajduje się na brzegu oka lub na dolnej powiece, usuń go wilgotnym rogiem chusteczki. Inaczej, jeśli ciało obce dostało się pod górną powiekę, wtedy popatrz w dół i spróbuj nałożyć górną powiekę na dolną. Następnie puść ją i pozwól, by wróciła ona na swoje miejsce. Umożliwi to dolnym rzęsom usunąć ziarenko piasku spod górnej powieki.

Kiedy powyższe metody nie poskutkują, należy przepłukać oko. Idealna do tego zabiegu jest sól fizjologiczna lub „sztuczne łzy” (oba preparaty dostaniesz bez recepty w aptece). Natomiast jeśli musisz działać szybko, a preparatów nie masz pod ręką, nalej do szklanki przegotowaną wodę (taką w temperaturze pokojowej), odchyl głowę do tyłu i polewaj oko wąskim strumieniem wody.

Co zrobić, gdy do oka dostała się twarda, ostra drobinka?

Najczęściej zdarza się to przy pracy w warsztacie. Używanie narzędzi takich jak szlifierka, wiertarka czy spawarka może spowodować, że takie ciało obce dostanie się do oka. Oprócz dyskomfortu może pojawić się ból, zaczerwienienie, światłowstręt, a także spadek ostrości wzroku. Najważniejsze, to świadomość tego, że metalowe, czy drewniane drobinki same nie wydostaną się z oka. W takim, przypadku należy niezwłocznie udać się do okulisty. W przeciwnym przypadku może dojść do stanu zapalnego spojówek lub rogówki, a tym samym objawy się zaostrzą. Czas nie działa w tym przypadku na niekorzyść poszkodowanego, nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty. Po usunięciu ciała obcego, możesz odczuwać nadal dyskomfort (w momencie kiedy krople znieczulające przestaną działać). Jest to całkowicie naturalne i nie należy traktować tego jako objaw infekcji. Wraz z upływem czasu symptomy ustaną, a oko wróci do zdrowia.

Pamiętaj, jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z usunięciem ciała obcego z oka, nie zwlekaj – udaj się do lekarza!

wróć