Ładowanie...

Back to school – jakie okulary dla dziecka?

Wybór odpowiednich okularów dla dziecka to nie lada wyzwanie. Szczególnie teraz, kiedy zbliża się nowy rok szkolny i towarzyszy nam wielka niepewność odnośnie tego, jak się potoczy. Może okazać się, że po kilku tygodniach w szkole, dzieci ponownie wrócą do domu i będą uczyć się zdalnie. Oznacza to spędzanie jeszcze większej ilości czasu przed ekranem monitora czy telefonu. Tym bardziej powinniśmy zadbać o to, aby zapewnić naszym pociechom odpowiednią ochronę oczu.


Okulary muszą nie tylko spełniać swoją najważniejszą funkcję – poprawę jakości widzenia, ale także być wygodne w użytkowaniu i odporne na uszkodzenia. Jeśli zauważysz u swojego dziecka takie objawy jak problemy z koncentracją, bóle głowy, rozdrażnienie, większa senność czy mrużenie oczu – nie wahaj się i umów swoje dziecko na specjalistyczne badanie optometryczne. Często są to pierwsze sygnały problemów ze wzrokiem.

Okulary do zadań specjalnych

Zaczynamy od dobrania soczewek okularowych – powinny być nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne. Na rynku dostępne są soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia i sprawdzą się przy korzystaniu z komputera, czy telewizora dodatkowo chroniąc wzrok.

Kolejną ważną kwestią jest wybór oprawek. Zwróćmy uwagę na to, aby nie powodowały żadnego dyskomfortu i nie zsuwały się z nosa. Oko musi mieścić się w środku tarczy, a oprawki powinny być lekkie i wygodne – tak, aby sprawdzały się nie tylko w szkole, ale także podczas zabawy. Oprawki mogą być wykonane z metalu bądź tworzyw sztucznych. To od nas zależy, na jakie się zdecydujemy. Niejednokrotnie zdarza się, że dzieci nie lubią nosić okularów. Niech będą w ulubionym kolorze, kształcie i fasonie. Sprawi to, że dziecko będzie chętniej nosiło okulary i traktowało je jako ciekawy dodatek na co dzień. Wybór zarówno soczewek, jak i oprawek konsultujmy ze specjalistą – optykiem – pomoże on dobrać takie okulary, które sprawdzą się w szkole, na podwórku, czy w domu.

O czym powinniśmy pamiętać?


Wraz z powrotem do szkoły warto także pamiętać o tym, aby zbadać wzrok naszego dziecka – szczególnie, kiedy zauważymy objawy, które wcześniej nie występowały. Pamiętajmy również o wizytach kontrolnych, dzięki czemu na bieżąco będziemy mogli reagować na ewentualne pogorszenie widzenia. Wybierzmy okulary razem z dzieckiem i obserwujmy, jak się w nich czuje, czy chce je zdejmować, czy są dopasowane do jego stylu życia. Jeśli dziecko trenuje jakąś dyscyplinę sportową, czy uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, upewnijmy się, że okulary są do tego przystosowane.

Wspólny dobór okularów może być świetną przygodą, szczególnie teraz, szczególnie w salonie przyjaznym dzieciom. Wygodne, lekkie i praktyczne okulary będą nie tylko sposobem na poprawę wzroku, ale również ciekawym gadżetem.

wróć