Ładowanie...

Siedem rzeczy, za które podziękują Ci Twoje oczy [infografika]

Nosisz okulary lub soczewki, mimo tego Twój wzrok szybko się męczy, doskwierają Ci bóle głowy lub ciężko Ci się skoncentrować przy pracy? Uwaga – to Twoje oczy dają Ci sygnał ostrzegawczy! Wystarczy jednak, że będziesz stosować się do kilku prostych zasad, a Twoje oczy Ci za to podziękują. :)

1. Zbilansowana dieta

Spożywanie niektórych produktów spożywczych może zmniejszać ryzyko chorób oczu, czy nawet utraty wzroku. Najlepsza dla oczu okazuje się dieta śródziemnomorska, obfitująca w owoce i warzywa, oleje roślinne, produkty zbożowe i pełnoziarniste, ryby. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, zawierać naturalne antyoksydanty (witaminy A, E i C oraz antocyjany i luteina).

Luteina to niezwykle ważny składnik, którego organizm sam nie wytwarza. Z uwagi na jej właściwości jest bardzo pożyteczna dla naszych oczu – gromadzi się w siatkówce, a w szczególności w plamce żółtej, wzmacnia strukturę malutkich naczyń włosowatych występujących w gałkach ocznych. Ponadto dieta powinna być bogata w karotenoidy (występujące głównie w zieloinych warzywach) oraz kwasy omega3 (łosoś, tłuste ryby, owoce morza, olej rzepakowy, olej sojowy).

2. Brak nałogów

Palenie tytoniu (także bierne) źle wpływa także na wzrok i zwiększa ryzyko chorób oczu. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co sprawia, że krew gorzej przez nie przepływa. Dym tytoniowy przyspiesza także procesy starzenia. Regularni palacze znacznie częściej chorują na zaćmę oraz zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Często doskwiera im ból oczu czy zespół suchego oka.

Nadmierne spożywanie alkoholu może nawet długotrwale uszkadzać wzrok. Nawet po niewielkiej ilości alkoholu możesz dostrzec, że Twoje widzenie jest zamglone i nieostre. Alkohol może nawet osłabiać mięśnie wewnątrzgałkowe oraz wywoływać tak zwane widzenie tunelowe. Po spożyciu alkoholu do naszego organizmu dostają się wolne rodniki, które uszkadzają nasze komórki i zmieniają funkcjonowanie naszych narządów.

3. Profesjonalnie dobrane okulary

Nie kupuj okularów w sieciówkach czy drogeriach. Zakup okularów w salonie optycznym wiąże się z większym wydatkiem. Jest to jednak inwestycja w zdrowie naszych oczu, na czym nie powinniśmy oszczędzać! Jeśli mamy ograniczony budżet – lepiej kupić raz czy rzadziej profesjonalne i dobre okulary, które są w stanie posłużyć nam przez kilka sezonów.

Tanie, plastikowe szkła okularowe, bez żadnych filtrów nie są w stanie zapewnić nam żadnej ochrony i zatrzymać szkodliwych promieni. Ich częste noszenie może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, czy utraty widzenia. Tylko okulary z filtrem, zamówione lub zakupione w salonie optycznym gwarantują nam odpowiednią ochronę. Zawierają one specjalne powłoki chroniące oraz filtry UVA i UVB.

4. Regularne badanie u optometrysty

Przynajmniej raz na 2 lata powinieneś odwiedzić optometrystę, który przeprowadzi profesjonalne badanie optometryczne. Badanie powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem. Dokładny wywiad i szczere odpowiedzi są w stanie naprowadzić optometrystę na odpowiednią diagnozę. Badanie optometryczne polega na: szczegółowym pomiarze wady wzroku, badaniu wady refrakcji metodą Donersa, odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, z dokładnym sprawdzeniem widzenia parametrów widzenia obuocznego, stereopsji.

Optometrysta sprawdzi także czy występują jakieś zaburzenia, obecności tropi – zeza, zaburzeń forii – równowagi mięśniowej gałki ocznej (tzw. potocznie zez ukryty).W trakcie badania sprawdzane jest również ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ewentualne nieprawidłowości – badanie wykonywane w lampie szczelinowej. Idealnie byłoby, gdybyś pojawił się u optometrysty raz w roku.

5. Odpoczynek od monitorów i ekranów

Tempo życia i charakter pracy wymusza na nas to, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami i monitorami – telewizora, komputera, smartfona czy tableta. Odbija się to naszej kondycji, zdrowiu, ogólnemu samopoczuciu ale i przede wszystkim na naszych oczach. To one bowiem narażone są godzinami na światło niebieskie, emitowane z wielu urządzeń.

Po wielu godzinach nieprzerwanej pracy zaczynają się bóle głowy, uczucie suchości w oczach, czy ich zmęczenie. Nawet 2 godziny nieprzerwanej pracy przed monitorem może destrukcyjnie wpłynąć na nasz wzrok. Ważne jest więc to, aby maksymalnie ograniczać korzystanie z urządzeń z ekranami i maksymalnie zwiększać ilość przerw w czasie pracy. Dbaj, aby wyświetlany na urządzeniach tekst był duży, dostosuj jasność ekranu do swoich potrzeb i komfortu, odrywaj regularnie wzrok od komputera i patrz w dal, dając w ten sposób wytchnienie swoim oczom. Zainwestuj w okulary z powłoką chroniącą oczy przed światłem niebieskim.

6. Codzienne spacery

Brzmi banalnie, a jednak! Świeże powietrze dobrze działa na cały czas organizm. Często spędzamy całe dnie w klimatyzowanych pomieszczeniach – w pracy, w sklepie, w restauracji, w samochodzie czy kinie. Klimatyzacja bardzo wysusza błonę śluzową oka. Jeśli nie musisz – nie korzystaj z niej. Lepiej otwórz okno i wpuść do pomieszczenia trochę świeżego powietrza.

7. Odpowiednia higiena

Nawilżaj oczy, chroń przed brudem i dotykaj okolic oczu jak najmniej. Stosuj osobny ręcznik do twarzy, gdyż to one często są siedliskami zarazków, które przedostają się do naszych błon śluzowych powodując zapalenie spojówek. Czyść i myj regularnie swoje okulary, a jeśli się malujesz – zawsze na noc zmywaj makijaż!

wróć