Ładowanie...

Wygodne, bezpieczne i stylowe okulary przeciwsłoneczne – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wakacje to czas zabawy i relaksu. Choć w tym roku, będziemy spędzać je nieco inaczej, zapewne większość z nas wyjedzie gdzieś w Polskę, by skorzystać z uroków lata. Nawet, jeśli nie planujemy wyjazdu, a wakacje spędzimy w mieście, powinniśmy zaopatrzyć się w bezpieczne okulary przeciwsłoneczne. Nie oznacza to jednak, że muszą być nudne. Wręcz przeciwnie – okulary przeciwsłoneczne to świetny, stylowy i designerski dodatek, do każdej wakacyjnej stylizacji. Jak więc połączyć wygodę i urodę?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?


Rolą okularów przeciwsłonecznych jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Tanie, plastikowe szkła okularowe, bez żadnych filtrów nie są w stanie zapewnić nam żadnej ochrony i zatrzymać szkodliwych promieni. Ich częste noszenie może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, czy utraty widzenia. Tylko okulary z filtrem, zamówione lub zakupione w salonie optycznym gwarantują nam odpowiednią ochronę. Zawierają one specjalne powłoki chroniące oraz filtry UVA i UVB. Producent szkieł dodatkowo wskazuje także na procent zaciemnienia i moc filtra – czego na metkach okularów z sieciówki próżno szukać. Bazarowe okulary rozszerzają nasze źrenice i powodują, że jeszcze więcej światła pada na siatkówkę oka, niż gdybyśmy ich w ogóle nie zakładali. Grozi nam skrzydlik (narośl na oku), zwyrodnienie plamki żółtej, czy zespół suchego oka.


Zakup okularów w salonie optycznym to inwestycja w zdrowie naszych oczu, a na tym nie powinniśmy oszczędzać. Jeśli mamy ograniczony budżet – lepiej kupić raz czy rzadziej profesjonalne i dobre okulary przeciwsłoneczne, które są w stanie posłużyć nam przez kilka sezonów.

Jakie okulary wybrać?


Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne powinny:


• Posiadać filtr przeciwsłoneczny UV400 (możliwe inne oznaczenia: UV400, 100% UV Reduction, 100% UV Black, UV100%).

• Mieć swoją nazwę i markę – nie są no name. Na oprawkach lub szkłach lub opakowaniu powinna znajdować się informacja o producencie.

• Posiadać instrukcję / przywieszkę w języku polskim, na której znajdzie się informacja o: atestach, spełnionych normach, stopniu przyciemnienia, kraju pochodzenia czy importerze.

• Okulary, które posiadają, przynajmniej jedno z poniższych oznaczeń (co potwierdza spełnianie norm):
EN 166:2001
PN-EN ISO 12312-1:2014-02
89/686/EWG
EN 1836+A1:2009
ISO 9001:2000

A jakie okulary przeciwsłoneczne są teraz modne?


Sezon 2020 to czas klasycznych, eleganckich, wykonanych z najlepszych jakości materiałów okularów. Warto postawić na lekkie, okrągłe oprawy, z subtelnym detalem bądź klasyczne oprawy pasujące do wielu stylizacji. W wielkim stylu powracają także okulary z tak zwaną poprzeczką.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

• duże, oversizowe okulary kwadratowe czy owalne z płaską górą,

• drewniane,

• geometrycznie, nieregularne kształty,

• okulary w stylu retro z tak zwaną poprzeczką,

• modele z okrągłymi soczewkami,

• kocie oko,

• aviatory.

wróć