Telewizor, komputer, smartfon, tablet. W domu w czasie wolnym, a także w pracy. Codziennie kilka godzin spędzamy przed ekranami i monitorami oraz korzystając z innych urządzeń elektronicznych. Ich intensywne użytkowanie nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm – w tym także (a może i zwłaszcza) wzrok! Wszystkie te urządzenia emitują światło niebieskie, które szkodzi naszym oczom. A czym ono jest?
Światło niebieskie
To światło widzialne o wysokiej energii. Jest obecne także w promieniowaniu słonecznym, jednak to światło niebieskie pochodzące z sztucznego oświetlenia ma znaczący wpływ na organizm człowieka. Jest emitowane przez energooszczędne oświetlenie oraz wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze – smartfony, GPSy, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy. Okazuje się, że im bardziej nowoczesny ekran, tym więcej światła niebieskiego emituje.
Jak wpływa na nasz wzrok?
Długotrwałe narażanie oczu na światło niebieskie może powodować uszkodzenie siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej. Ta barwa światła jest bliska światłu ultrafioletowemu, które z kolei jest szkodliwe dla naszych komórek. To właśnie pasmo niebieskofioletowe światła niebieskiego, ogniskuje się w centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej. Objawami „przedawkowania” światła niebieskiego są najczęściej: zmęczenie i podrażnienie oczu, suchość oczu, nieostre widzenie, łzawienie oczy, a nawet bóle głowy czy… bezsenność (zwłaszcza, gdy do późnej nocy oglądamy telewizję)!

Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?
Przed promieniowaniem światła niebieskiego powinniśmy chronić zwłaszcza dzieci – to ich soczewki są bardzo przejrzyste i filtrują mniej światła. U osób starszych – już po 45. roku życia – mechanizm obronny siatkówki słabnie, dlatego one także powinny zwracać na to szczególną uwagę.
• Ogranicz do niezbędnego minimum czas spędzamy przed ekranami i monitorami urządzeń cyfrowych i elektrycznych.
• Zaopatrz się w odpowiednie okulary z powłoką antyrefleksyjną, która blokuje światło niebieskie i niebieskofioletowe. Nawet jeśli nie posiadasz wady wzorku – mogą być to okulary tak zwane „zerówki”, jedynie z powłoką ochronną, które będziesz zakładać np. do pracy przy komputerze. Powłoki antyrefleksyjne zapobiegają negatywnym skutkom działania światła niebieskiego i zwiększają komfort korzystania z urządzeń cyfrowych – np. podnoszą kontrast widzenia.
• Jeśli Twoje urządzenie posiada taką opcję – wyłącz funkcję filtrowania światła niebieskiego.
• Wybieraj komputery / monitory z powłoką antyrefleksyjną.
• Przy ekspozycji na światło słoneczne zakładaj dobrej jakości okulary z filtrem, najlepiej zakupione w renomowanym salonie optycznym.
