Ładowanie...

Smog a wzrok. Jak zanieczyszczone powietrze szkodzi naszym oczom? [infografika]

„W ciągu najbliższego roku między 40 a 45 tysięcy Polaków umrze przedwcześnie z powodu stanu polskiego powietrza. To 10 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych w całym kraju”[1]. Te dane są S Z O K U J Ą C E. Zabijają nas nowotwory i choroby płuc. Powiększa się astma, alergie, mamy kłopoty z sercem. Ataki duszności, zawały, nadciśnienie, choroby gardła, oskrzeli zapalenia spojówek, pieczenie i łzawienie oczu. Skąd się to bierze? To często skutki zanieczyszczonego powietrza, którym codziennie oddychamy.

A co to ten smog?

Samo słowo wzięło się z połączenia wyrazów „smoke”, czyli dym i „fog” – mgła. Smog to taka sztuczna mgła, która tworzy się w efekcie działań człowieka i niesprzyjających okoliczności przyrody (np. braku wiatru). Powietrze miesza się ze spalinami, które są skutkiem działań człowieka. Winne temu są duże fabryki, coraz większa liczba samochodów na ulicach, palenie śmieciami. W połączeniu z klimatem, pogodą i uwarunkowaniami terenu, tworzą mieszankę wybuchową i niezwykle szkodliwą.

Jak smog wpływa na Twój wzrok?

Szkodliwe pyły zawierają siarkę, metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny. Ich wysokie stężenie może wywoływać liczne choroby – także te okulistyczne:

  • zespół suchego oka,
  • zapalenie spojówek,
  • zmęczenie i podrażnienie oczu,
  • pieczenie, kłucie i ból oka,
  • uczucie piasku w oczach,
  • nadwrażliwość na światło,
  • zaburzenia produkcji łez,
  • nadmierne łzawienie.

Dla naszych oczu najbardziej szkodliwy jest pył PM10. Jego cząsteczki mają średnicę mniejszą niż 10 μm, przez co łatwo dostają się bony śluzowej gardła i nosa, a także oczu – bezpośrednio narażonych na bezpośredni kontakt z pyłem.

Jak chronić oczy?

Wszyscy wiedzą, że zakładając specjalne maski chronimy nasze drogi oddechowe przed smogiem, ale co z oczami, które także są w niebezpieczeństwie? Nie bagatelizuj uciążliwych objawów. Zapalenie spojówek, zespół suchego oka, infekcje, światłowstręt – mogą długofalowo wywołać poważniejsze zagrożenia. Wystarczy stosować się do kilku najważniejszych zasad, aby ograniczyć ryzyko. Sprawdź na infografice:

Działaj prewencyjnie i przyjdź do nas na specjalistyczne badanie optometryczne. Sprawdzimy w jakim stanie jest Twój wzrok, dobierzemy odpowiednie okulary, podpowiemy jak dbać o oczy.


[1] Film „All That Smog [Cały ten smog] – documentary on polluted air and health”

wróć