Wysokie tempo życia codziennego sprawia, że coraz większą uwagę przykładamy do aktywności związanych z wypoczynkiem. Work and life balance zyskuje na popularności, a relaks i odpoczynek staje się kluczowym aspektem codzienności. A skoro o relaksie mowa – sprawdźmy, dla kogo i kiedy powinno się stosować okulary relaksacyjne, ale w pierwszej kolejności poznajmy ich krótką definicję.
OKULARY RELAKSACYJNE – CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY?
Praca przy komputerze, urządzenia cyfrowe, tablety, smartfony, a nawet czytanie książek – wszystkie te czynniki wpływają na zmęczenie oczu oraz nadwyrężenie mięśni układu wzrokowego. Aż 80% ludzi korzystających z urządzeń elektronicznych cierpi na tzw. zmęczenie cyfrowe oczu. Ten problem może w konsekwencji prowadzić do niedogodności związanych z ostrością widzenia, łzawieniem, pieczeniem czy bólami głowy i dekoncentracją. Na ratunek przychodzą okulary relaksacyjne, które dzięki swojej nietypowej budowie wspomagają procesy akomodacji naszych oczu. Poprzez wbudowane jednoogniskowe soczewki korekcyjne nowej generacji, takie okulary zapewniają prawidłowe i naturalne widzenia zarówno z bliskiej, jak i większej odległości.
Zastosowanie specjalnej soczewki, której moc korekcyjna rozłożona jest progresywnie, spowoduje, że oczy odetchną z ulgą. Takie okulary ograniczają tzw. wysiłek akomodacyjny za sprawą niewielkiego przyrostu mocy w dolnej części soczewki (np. o 0,57 dptr). Okulary relaksacyjne zyskują na popularności względem tradycyjnych szkieł, a to za sprawą nieocenionego wpływu na komfort i jakość widzenia.
DLA KOGO OKULARY Z SOCZEWKĄ RELAKSACYJNĄ?
Szczególnie zaleca się ich używanie osobom pomiędzy 18 a 45 rokiem życia, które dużo czasu spędzają na korzystaniu ze sprzętów cyfrowych (np. praca przy komputerze) lub sporo czytają. Narażają tym samym swój wzrok na osłabienie i zmęczenie. Osoby takie średnio po 4-6 godzinach czytania lub wpatrywania się w ekran komputera zaczynają odczuwać dolegliwości związane ze zmęczeniem, pieczeniem, a nawet bólem głowy czy dekoncentracją. Po przekroczeniu 30 roku życia dolegliwości te są nasilane ze względu na naturalną fizjologię oka, polegającą na powolnym zmniejszaniu się wraz z wiekiem wielkości akomodacji oka (tzw. amplitudy akomodacji).
Wszystkie te czynniki powodują nadwyrężenie układu wzrokowego, który przemęczony nadmiernym wysiłkiem generuje wspomniane niedogodności.
Tak samo jak organizm potrzebuje regeneracji i wypoczynku, tak samo oczy. Okulary relaksacyjne są strzałem w dziesiątkę jeżeli podczas czytania lub pracy przy komputerze odczuwasz zmęczenie oczu, lub zauważysz problemy z ostrością czy kontrastem. Takie okulary szybko zniwelują wszelkie uciążliwe objawy, a układ wzrokowy wróci do pełni sił.
Okulary z soczewką relaksacyjną wpływają nie tylko na większy komfort widzenia. Zmianie na lepsze może ulec również postawa naszego ciała, ponieważ długie spięcie akomodacji wywołuje u niektórych osób garbienie się, pochylanie oraz spięcie mięśni w górnej części pleców.
JAK DOBRAĆ OKULARY RELAKSACYJNE?
Poziom wsparcia akomodacji jest zawsze ustalany indywidualnie przez okulistę lub optometrystę w trakcie badania wzroku. Odpowiednie dobranie okularów relaksacyjnych wymaga analizy kilku czynników. Kluczowe jest więc nie tylko samo badanie wzroku, które pozwoli na zdiagnozowanie ewentualnej wady, ale również wywiad przeprowadzony przez specjalistę. W trakcie rozmowy ustala się szczegółowe potrzeby wzrokowe na podstawie analizy m.in. wieku pacjenta, długości pracy przy komputerze, odległości twarzy od ekranu komputera oraz rodzaju sprzętu (laptop, komputer stacjonarny, wiele monitorów itp.).
Zdrowe i wypoczęte oczy zagwarantują nie tylko lepsze widzenie, ale podniosą komfort ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Okulary relaksacyjne to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto odczuwa dyskomfort związany z pracą przy komputerze, ale także dla każdego kto chce zafundować swoim oczom zasłużony odpoczynek.