Wielu z nas spędza codziennie przed komputerem czy smartfonem nawet 8 godzin. Praca przed ekranem monitora odbija się na naszym organizmie – doskwierają nam bóle kręgosłupa, nadwyrężamy nasze oczy. Dobry i wyraźny wzrok powinien być naszym priorytetem, dlatego jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup odpowiednich okularów, jak najszybciej powinieneś to zmienić. Nawet jeżeli na co dzień nie nosisz okularów korekcyjnych.
Dlaczego warto?
Specjalne okulary do komputera chronią oczy nie tylko przed światłem emitowanym przez ekran. Nasze oczy często przez kilka godzin nieustannie patrzą w monitor lub ekran telefonu z bardzo bliskiej odległości. Ruch gałek ocznych oraz mięśni odpowiedzialnych za akomodację sprawia, że cały czas są napięte. Wiąże się to z ogromnym wysiłkiem dla naszego narządu wzroku. Podczas pracy z komputerem rzadziej mrugamy (nawet 5 razy rzadziej niż zazwyczaj!), a to powoduje, że nasze oczy narażone są na szybsze wysychanie. Może to doprowadzić do wielu dolegliwości jak np. zespół suchego oka.
Przemęczenie oczu
Jeśli doskwiera Ci któryś w wymienionych objawów, nie zwlekaj dłużej i zapisz się już teraz na specjalistyczne badanie optometryczne. Dokładnie zbadamy Twój wzrok i pomożemy dobrać odpowiednie szkła i oprawki. A co w szczególności powinno Cię zaniepokoić? Twoje kręcenie się przy biurku. Tak – to pierwsza oznaka tego, że Twoja praca zaczyna być niekomfortowa. Jeśli szukasz odpowiedniej pozycji do siedzenia i patrzenia w ekran, to bardzo możliwe, że Twoje oczy dają o sobie znać. Jeśli do tego są wysuszone, a Ty widzisz jak zza mgły lub podwójnie, warto abyś zadbał o ich nawilżenie. Częstym objawem są doskwierające bóle głowy, ramion czy szyi, czy nawet zaburzenia widzenia barw.
Jakie szkła wybrać?
Swoje pierwsze kroki skieruj do optometrysty. Dokładnie sprawdzi kondycję Twojego wzroku, określi jakie funkcje powinny mieć Twoje okulary korekcyjne. Ważną częścią takiego badania powinien być wywiad, który określi jak wygląda Twoja codzienna praca, nie tylko z monitorem.
- Powłoka antyrefleksyjna
Najczęściej zaleca się szkła z powłoką antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest eliminowanie refleksów świetlnych odbijających się od ekranu przed dotarciem do oka. Wzmacnia kontrast widzenia oraz nie obniża transmisji światła, co w efekcie umożliwia większą przejrzystość odbieranego przez oczy obrazu. Powłoka jest bardzo – może ją uszkodzić jedynie wysoka temperatura – powyżej 60°C.
- Powłoka antyelektrostatyczna
To dodatkowe często wybierane rozwiązanie. Powłoka sprawia, że szkła nie przyciągają kurzu i unoszących się w powietrzu mikroelementów. Ułatwia to czyszczenie okularów. Przede wszystkim jednak chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym gamma, emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.
- Powłoka Blue Control
Gwarantuje profesjonalną ochronę przed światłem niebieskim. Ten rodzaj światła emitowany jest przez słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia – smartfony, tablety i monitory LCD/LED. Nadmierna ilość światła niebieskiego może powodować suchość i podrażnienie oczu i prowadzić do bólów głowy. Powłoka ta neutralizuje światło, daję większą głębię czerni podczas pracy z monitorem i lepszy kontrast (małe elementy widzi się wyraźniej).
Sprawdź, jaką pozycję zachować przy stanowisku komputerowym https://rogowskioptometrysta.pl/stanowiska-do-pracy-z-monitorem-komputerowym/