Ładowanie...

Niewyraźne widzenie w nowych okularach, czyli na czym polega proces adaptacji

Dla większości z nas nowa para okularów oznacza lepszą jakość widzenia, a co za tym idzie lepsze samopoczucie. Wybierając nowe szkła i oprawki udajemy się na specjalistyczne badanie optometryczne i do salonów optycznych, gdzie dobierane są odpowiednie dla naszej wady wzroku szkła i wymarzone oprawki. Często jednak zdarza się, że po odebraniu wyczekiwanej, nowej pary, jakość widzenia nie jest wcale lepsza, a wręcz pogorszyła się. Co to oznacza? Czy źle wybraliśmy okulary? Nic bardziej mylnego!

Dajcie sobie czas

Nowe soczewki to dla naszych oczu wyzwanie, potrzebują czasu, by się z nimi oswoić. Mówimy wówczas o czasie adaptacji, w którym to wzrok przyzwyczaja się do zmian. Dla niektórych osób będzie to tylko kilka dni, podczas gdy inne osoby potrzebują więcej czasu. Przyczyna tego zjawiska znajduje się w naszym mózgu. To przed nim leży wyzwanie dostosowania się do nowych, lepszych warunków wizualnych. Sytuacja ta dotyczy zarówno tych, którym zalecono nową moc korekcyjną soczewek jak i tych, którzy wybrali ich inny rodzaj, od tych używanych dotychczas. Najważniejsze, to nie poddawanie się – noszenie nowej pary okularów w końcu zaowocuje lepszym widzeniem.

Od czego zależy czas adaptacji?

Tak jak wspomnieliśmy, mózg potrzebuje czasu, by oswoić się z „nową sytuacją”. A to jak długo mu to zajmie zależy między innymi od:

  • zmiany mocy korekcyjnej w stosunku do poprzednich okularów,
  • wartości korekcyjnych szkieł (im większa moc, tym dłuższy czas adaptacji),
  • rodzaju szkieł, z których korzystaliśmy do tej pory,
  • rodzaju oprawy – może wydawać się to zaskakujące, jednak kąt ustawienia soczewki względem twarzy zmienia odbiór nawet tej samej mocy soczewek.

Kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola!

Jak wykazały badania – między 40, a 49 rokiem życia wzrok zaczyna się pogarszać. Lekarstwo jest jedno – okulary korekcyjne. Z wizytą u optometrysty nie należy zwlekać, w przeciwnym przypadku okres adaptacji do nowych soczewek będzie dłuższy. Tym, którzy od razu po postawieniu diagnozy udali się po zakup pary okularów, gratulujemy, bo ich adaptacja będzie dużo krótsza i szybciej będą mogli cieszyć się lepszym widzeniem.
Jeśli natomiast chodzi o osoby, które od dłuższego czasu noszą okulary, mamy jedną radę – nie zwlekajcie z wizytami kontrolnymi. Ich brak może wiązać się z pogłębieniem wady wzroku i nowym, dłuższym okresem adaptacji. Właśnie dlatego zaleca się przeprowadzić specjalistyczne badanie optometryczne minimum raz na dwa lata.

Nowa para okularów nie musi od razu oznaczać poprawienia jakości widzenia, jednak (jak większość przyjemnych rzeczy ;)) wymaga czasu. Okres adaptacji minie prędzej czy później, a oczy „podziękują” nam za tę zmianę lepszym widzeniem i lepszym samopoczuciem.

wróć