Nadciśnienie i cukrzyca to choroby, które mogą bezpośrednio wpływać na nasz wzrok. Ważne jest nie tylko odpowiednio dobrane leczenie i leki, ale także profilaktyka. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy, czy zaburzenia widzenia, nie bagatelizujmy ich – koniecznie udajmy się na specjalistyczne badanie optometryczne. Regularne wizyty mogą uchronić nas nawet przed utratą wzroku.
Nadciśnienie a narząd wzroku
Mimo że w wielu przypadkach nadciśnienie tętnicze może powodować objawy, takie jak bóle głowy, duszności, czy kołatanie serca, to często przebiega także bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnych badaniach i wizytach u specjalisty. Nadciśnienie może powodować zmiany w narządzie wzroku – jedną z najczęstszych jest retinopatia nadciśnieniowa, czyli uszkodzenia w siatkówce oka. Przy nadciśnieniu może pojawić się również zez porażenny. Charakteryzuje się występowaniem podwójnym widzeniem, a kąt odchylenia oczu jest niestały. Nadciśnieniowcy powinni pamiętać o samodzielnym mierzeniu ciśnienia, a także wizytach kontrolnych – nie tylko u lekarza kardiologa, ale także okulisty i optometrysty.
Wpływ cukrzycy na wzrok
Nie bez powodu mówi się, że cukrzycę widać w oczach. Jednym z najczęściej występujących u cukrzyków powikła jest retinopatia cukrzycowa, która nieleczona prowadzi do ślepoty. Może wystąpić także jaskra, czy też zaćma. Spora część cukrzyków choruje także na zespół suchego oka. Pojawia się podrażnienie oczu, czy uczucie ciężkości powiek. Objawy nasilają się, gdy często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, pracujemy przy komputerze, a także w nocy, kiedy produkujemy mniej łez.
Osoby chore na cukrzycę muszą zachować szczególną ostrożność, gdyż są bardziej narażone na choroby narządu wzroku oraz szybsze ich postępowanie. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o wizytach kontrolnych u optometrysty – najlepiej raz w roku.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Ogromne znaczenie przy cukrzycy, czy nadciśnieniu, ma styl życia, który prowadzimy. Stres, niezdrowa dieta, niewystarczająca ilość snu – wszystko to wpływa nie tylko na nasz nastrój i komfort życia, ale także postępowanie choroby. Pamiętajmy, że poza regularnym przyjmowaniem leków, sami mamy ogromny wpływ na to, aby poczuć się lepiej.
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na naszą dietę – czy nie jest ona uboga w minerały i witaminy i niedoborowa, czy nasze posiłki są odpowiednio zbilansowane oraz czy pijemy przynajmniej dwa litry wody dziennie. Pilnujmy, aby nie przesadzać z solą i cukrem, a także tłustymi potrawami. Zadbajmy również o aktywność fizyczną i wybierzmy taką, która sprawia nam przyjemność – spacery, jazda na rowerze, czy pływanie.
Pamiętajmy o regularnym przyjmowaniu leków i wizytach kontrolnych u specjalistów. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak zawroty, czy pogorszenie widzenia, nie wahajmy się – udajmy się do okulisty, który dokładnie nas zbada i zleci niezbędne badania.