Ładowanie...

Kurza ślepota – co to właściwie jest?

„Ślepy jak kura” – pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z tym określeniem. I nie wzięło się ono znikąd. Kury (jak i większość ptaków) mają upośledzone widzenie w warunkach słabego oświetlenia – upraszczając – słabo widzą po zmierzchu. Stąd potoczna nazwa ślepoty zmierzchowej, która dotyka również ludzi – kurza ślepota.

Co to oznacza?


Kurza ślepota jest to” wada wzroku, polegająca na zaburzeniu widzenia w warunkach słabego oświetlenia”. Dolegliwość ta wiąże się z bezpośrednim pogorszeniem widzenia. Ludzi dotknięci kurzą ślepotą gorzej widzą w warunkach słabego lub przyćmionego światła. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.
Przyczyną takiego stanu jest upośledzone działanie pręcików, które są elementem siatkówki oka. Pręciki zawierają pigment – tak zwana czerwień wzrokowa – który odpowiada za widzenie o zmroku.
Wada jest procesem stopniowym – ostrość widzenia osoby dotkniętej kurzą ślepotą pogarsza się z każdym dniem. Problemy z widzeniem pojawiają się także przy przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia.

U kogo występuje?


Kurza ślepota może być wadą wrodzoną, wtedy dotyka już niemowlęta. Może także zwiastować inne dziedziczne schorzenie jakim jest dystrofia siatkówki. Najczęściej jednak pojawia się w wyniku nadmiernego rogowacenia spojówki i rogówki – co jest spowodowane niedoborem witaminy A. Ryzyko wady zwiększa się więc u osób z jej niedoborem – często są to osoby niedożywione, cierpiące na anoreksję i zaburzenia odżywiania oraz osoby uzależnione od alkoholu. Zdarza się, że kurza ślepota towarzyszy innym chorobom oczu jak jaskra i zaćma.

Leczenie


W celu zdiagnozowania kurzej ślepoty wykonuje się przede wszystkim badanie dna oka czy badania pola widzenia. Specjalistyczne badanie optometryczne, jakie powinniśmy wykonywać regularnie – najlepiej raz w roku – jest w stanie określić czy cierpimy na to schorzenie.
Jeśli przyczyną jest niedobór witaminy A zaleca się jej przyjmowanie, stosuje się także leki nawilżające oko. Warto także zmienić dietę na taką bogatą w witaminę A. występuje ona przede wszystkim w produktach mlecznych – jogurtach, twarogach, w maśle, ale też w serach czy rybach. Sporo witaminy A znajdziemy także w warzywach takich jak pomidory, brokuły, szpinak czy czerwona papryka).
Niestety kurza ślepota jest schorzeniem postępującym i niemożliwe jest całkowite jej wyleczenie. Można jedynie zwalniać jej postęp.

wróć