Ładowanie...

Konsekwencje źle dobranych okularów

Często po zakupie nowych okularów zaczynamy zastanawiać się, czy na pewno są one odpowiednio dobrane. Pojawiają się bóle głowy, dyskomfort podczas noszenia, a nawet sam ból oczu – czy to normalny proces przystosowania do nowych soczewek, czy też błąd odpowiedniego ich dobrania do wady wzroku? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jakie są konsekwencje nieodpowiedniego zakupu.

Potrzeba czasu

Oczywiście, każdy potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowych soczewek. Właśnie dlatego nie należy oceniać ich po kilku godzinach, czy dniach noszenia. Natomiast jeśli minęło już kilka tygodni, a dyskomfort nadal trwa, należy podjąć działania i sprawdzić, czy aby na pewno są one odpowiednio dobrane. W takim przypadku należy udać się na specjalistyczne badanie optometryczne i wykonać nowe badania, a na ich podstawie wybrać okulary. Przed podjęciem decyzji o ponownej wizycie w gabinecie, poznajcie najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o błędzie w wyborze szkieł:

  • ból głowy
  • łzawienie oczu
  • nieostry obraz
  • nadmierne mruganie
  • ból oczu

Uwaga – konsekwencje!

Większość z nas bagatelizuje sprawę, a konsekwencje źle dobranych okularów mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Problem dotyczy zarówno szkieł zbyt mocnych, jak i zbyt słabych. Jeśli decydujemy się chodzić w źle dobranych okularach, z pewnością negatywnie odbije się to na naszych oczach. Pamiętajmy, kupowanie okularów w drogeriach, kioskach, czy aptekach, bez uprzedniego badania u specjalisty, może przynieść więcej szkód, niż korzyści. To właśnie wizyta u optometrysty zapewnia idealnie dopasowane szkła do naszej wady, czyli bezpieczeństwo i komfort dla oczu. Korzystanie ze szkieł, które nie są odpowiednie dla naszej wady może skutkować:

  • ryzykiem ślepoty
  • migreną
  • zapaleniem spojówek
  • pogorszeniem wady wzroku

Źle dobrane szkła dla najmłodszych

W szczególności u dzieci, źle dobrane szkła mogą mieć bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie i jakość widzenia, już w dorosłym życiu. Bezpośrednio odbija się to na wynikach w nauce, humorze, a nawet kontaktach z rówieśnikami. W przypadku pojawienia się objawów, o których mowa powyżej, opiekunowie dzieci, powinni jak najszybciej udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania w celu dobrania dla dziecka szkieł. Każdy rodzic powinien uświadomić sobie, że noszenie przez ich podopiecznych źle dobranych okularów może mieć nieodwracalne skutki w przyszłości. Jest to o tyle znaczące, że zazwyczaj wady wzroku wieku dziecięcego, normują się w ciągu kilku lat, dzięki zastosowaniu przez okulistę odpowiedniego sposobu leczenia.

Czas na badanie

Zakupy okularów w dyskontach, czy kioskach to nie jest rozwiązanie, które będzie miało dobre skutki dla naszego zdrowia. Należy pamiętać, że wybranie odpowiednich szkieł nie jest możliwe samemu, konieczna jest specjalistyczna wiedza i urządzenia. Zatem prosty wybór, może okazać się bardzo szkodliwy. Bardzo duże znaczenie przy dopasowywaniu nowych okularów ma rozstaw i wysokość źrenic – wiąże się to z prawidłowym wytyczeniem środka soczewki. Złe wytyczenie prowadzi do pojawienia się efektu pryzmatycznego, a to z koleje może prowadzić do różnych zaburzeń wzroku, między innymi zeza.

Pamiętajmy, najważniejsze jest odpowiednie dobranie okularów, tak by poprawiła się jakość widzenia. Jedynie wizyta w salonie optycznym, dzięki badaniom specjalisty umożliwia wybranie idealnych soczewek, które poprawią komfort. Zapraszamy do naszych salonów, gdzie pomożemy Wam znaleźć tę idealną parę!

wróć