Coraz więcej osób miewa problemy ze wzrokiem i to w coraz młodszym wieku. Pierwszym niepokojącym objawem jest gorsza jakość widzenia, tak zazwyczaj zaczyna się większość chorób oczu. Między 45-50 rokiem życia, najczęściej pojawiają się pierwsze symptomy rozpoczynającego się schorzenia.
Rozmyty obraz
Większość ludzi uważa, że rozmyty, zamazany obraz to objaw po prostu krótkowzroczności. To jeden z podstawowych błędów w myśleniu, który może przyczynić się do rozwoju choroby. Nie należy bagatelizować tych objawów, ponieważ mogą one świadczyć o rozwijającej się chorobie oczu – w tym zaćmy. Kolejnym, bardzo często popełnianym przez pacjentów błędem, jest wybór szkieł korekcyjnych z „marketu”, czyli niekupionych i odpowiednio dobranych w specjalistycznym salonie. Taki zakup może skutkować pogłębieniem rozpoczynającej się choroby. W momencie kiedy pojawiają się pierwsze oznaki schorzenia oczu, powinniśmy udać się do lekarza, który oceni jak przebiega rozwój choroby i zaproponuje odpowiednie leczenie. Niektóre dolegliwości rozwijają się powoli, co niektórych zachęca do odwlekania wizyty u okulisty, a to z kolei ma fatalne skutki.
Czym jest jaskra i zaćma?
Te dwie choroby oczu, nieleczone, mogą doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Najbardziej narażeni są pacjenci w wieku powyżej 45 roku życia. Zaćma polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka w wyniku przemian biochemicznych zachodzących w obrębie białek znajdujących się wewnątrz oka. Jaskra, pojawia się w wyniku zwiększania ciśnienia wewnątrzgałkowego, który wpływa na ucisk na nerwy wzrokowe. Obie dolegliwości dzięki wcześnie postawionej diagnozie można leczyć, jednak ich zaniedbanie może mieć fatalne skutki dla zdrowia.
Objawy
W przypadku jaskry, powinno zaniepokoić występowanie światłowstrętu, trudność z widzeniem w przyciemnieniu, długotrwałe i nawracające łzawienie, a także i przede wszystkim ciemne plamy wokół pola widzenia. Natomiast do typowych objawów zaćmy zaliczyć należy: postępującą utratę ostrości widzenia oraz to, że okulary korekcyjne przestają pomagać, a jakość widzenia ciągle się pogarsza. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. A o tym niżej.
Do okulisty
Występowanie wymienionych objawów powinno skierować każdego do gabinetu okulistycznego. Wizyta u lekarza jest konieczna do trafnego zdiagnozowania obu jednostek chorobowych. Podczas badania specjalista dokona analizy mętności soczewki, przy tym skontroluje dno oka, tzn. plamkę żółtą i tarczę nerwu wzrokowego. Przy podejrzeniu jaskry dodatkowo sprawdzi ciśnienie wewnątrzgałkowe i przeprowadzi badanie polegające na ocenie pola widzenia.
Czując, że wzrok ulega pogorszeniu i spada jakość widzenia powinniśmy jak najszybciej udać się do okulisty, a następnie na specjalistyczne badanie optometryczne, w celu dobrania odpowiednich szkieł. Jaskra i zaćma, często bagatelizowane mają nieodwracalne skutki dla naszego organizmu. Nie czekaj, umów się na wizytę. Twoje oczy Ci za to podziękują.