Z naszych poprzednich wpisów, doskonale wiece już, czym zajmuje się optometrysta (pisaliśmy o tym tutaj) i co różni go od optyka czy okulisty (o tym też wspominaliśmy, o tu). Dziś chcemy przybliżyć Wam jak wygląda badanie u optometrysty, tak abyście wiedzieli jak się do niego przygotować i czego się spodziewać.
Dobry wywiad to podstawa!
Pamiętajcie, że każde profesjonalne badanie optometryczne, powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem. Na stan naszego wzroku wpływ ma naprawdę wiele czynników – styl życia, rodzaj pracy, sposób spędzania wolnego czasu. Organizm daje nam różne sygnały, których często nie wiążemy bezpośrednio z narządem wzroku, a mogą być to np. bóle głowy, kłopoty z utrzymaniem uwagi czy nawet brzydkie pismo (słaba koordynacja oko-ręka). Dokładny wywiad i szczere odpowiedzi są w stanie naprowadzić optometrystę na odpowiednią diagnozę, dlatego przed wizytą w salonach Rogowski, zachęcamy do wypełnienia kwestionariusza, który widzicie poniżej i przyniesienia go ze sobą na badanie. Wersję do druku znajdziecie tutaj:
Analiza Kwestionariusza oraz wyników wykonanego specjalistycznego badania optometrycznego ma wpływ na zastosowanie odpowiedniego postępowania, w tym również, jeśli jest to konieczne – zastosowania terapii wzrokowych.
A czego możemy dowiedzieć się już w trakcie badania?
Badanie optometryczne polega na:
• Szczegółowym pomiarze wady wzroku – wykonuje się je przez komputerowe badanie oka (rzutowanie wiązki promieni świetlnych na dno oka i obserwowanie kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w obrębie źrenicy.
• Badaniu wady refrakcji metodą Donersa – badany patrzy w dal przez oprawki okularowe, do których wkłada się soczewki o różnej mocy do czasu aż badana osoba stwierdzi, że obraz jest najostrzejszy.
• Dobraniu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, z dokładnym sprawdzeniem widzenia parametrów widzenia obuocznego, stereopsji, jako najwyższego poziomu widzenia obuocznego.
• Sprawdzeniu, czy występują jakieś zaburzenia, obecności tropi – zeza, zaburzeń forii – równowagi mięśniowej gałki ocznej (tzw. potocznie zez ukryty).
W trakcie badania sprawdzane są również:
• Ciśnienie wewnątrzgałkowe – sprawdzamy je tenometrem – podmuch sprężonego powietrza spłaszcza rogówkę. Przy badaniu nie jest konieczne znieczulenie miejscowe.
• Ewentualne nieprawidłowości, które mogą być następstwem różnych chorób oczu, takich jak np. jaskra czy zaćma. To badanie wykonywane jest w lampie szczelinowej – specjalnym mikroskopie, który posiada dwa okulary pozwalające na uzyskanie trójwymiarowego obrazu oka oraz możliwość ustawienia wielu powiększeń. Dzięki stereoskopii możliwa jest bardzo precyzyjna lokalizacja wszelkich zmian patologicznych.
Inwestycja w specjalistyczne badanie optometryczne w salonach Rogowski to 100 zł i obejmuje wszystkie konieczne wizyty (minimum dwie). Przy zakupie kompletnych okularów (szkła + oprawki) odliczamy -50 zł. W przeciwieństwie do zakładów/sieciówek w centrach handlowych gwarantujemy obsługę w spokojnej, cichej atmosferze bez gwary i hałasu jaki towarzyszy w dużych sklepach.
Zapraszamy do umówienia się na wizytę w dogodnej lokalizacji i terminie!
• Gdańsk-Żabianka, ul. Subisława 28, tel. 58 557 90 12
• Gdańsk-Zaspa, ul. Jana Pawła II 3D, tel. 58 355 22 78
• Sopot, al. Niepodległości 771, tel. 58 550 13 67
• Gdynia-Orłowo, ul. Wrocławska 54, tel. 58 668 10 91
• Gdynia-Karwiny, ul. G. Zapolskiej 1A, tel. 58 660 01 66