Ładowanie...

Jak sprawdzić czy optyk dobrze wykonał okulary?

Dobrej jakości i dobrze dobrane okulary to dla wielu nie lada wydatek. To jednak inwestycja nie tylko w nasz wygląd, ale i przede wszystkim w zdrowie naszych oczu. Decydując się na nowe okulary warto pamiętać o kilku kwestiach i pamiętać, jakich błędów należy uniknąć, by nowe oprawy dobrze nam służyły. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę kupując nowe okulary oraz jak upewnić się, że są dobrze wykonane.

Sprawdzony salon

    Nowe okulary najlepiej kupić w specjalistycznym salonie optycznym. Mamy wtedy pewność, że szkła i oprawki są odpowiedniej jakości i spełniają specjalistyczne normy. Nie należy kupować okularów w marketach, drogeriach czy na straganach. Tanie szkła i oprawki najczęściej nie spełniają norm,a co za tym idzie, mogą szkodzić naszym oczom! Wybierz salon, który cieszy się pozytywnymi opiniami – czasami warto dojechać do niego nieco dalej, by mieć pewność, że jest się w dobrych rękach.

    Specjalistyczne badanie optometryczne

      Zakup nowych opraw należy poprzedzić specjalistycznym badaniem optometrycznym. Umów się do optometrysty, który dokładnie zbada Twój wzrok. Każde profesjonalne badanie optometryczne, powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem. Dokładny wywiad i szczere odpowiedzi są w stanie naprowadzić optometrystę na odpowiednią diagnozę. Badanie optometryczne polega na:

      • szczegółowym pomiarze wady wzroku – z dokładnym sprawdzeniem parametrów widzenia obuocznego, steropsji, jako najwyższego poziomu widzenia obuczonego.
      • dobraniu odpowiednich soczewek okularowych oraz, jeśli jest potrzeba soczewek kontaktowych,
      • sprawdzeniu, czy występują jakieś zaburzenia, obecności tropi – zeza, zaburzeń forii – równowagi mięśniowej gałki ocznej (tzw. potocznie zez ukryty).

      W trakcie badania sprawdzane są również:

      • ciśnienie wewnątrzgałkowe – sprawdzamy je tenometrem – podmuch sprężonego powietrza spłaszcza rogówkę. Przy badaniu nie jest konieczne znieczulenie miejscowe.
      • ewentualne nieprawidłowości, które mogą być następstwem różnych chorób oczu, takich jak np. jaskra czy zaćma.

      Jeśli w trakcie wizyty nie zostały wykonane powyższe badania i nie poświęcono Tobie odpowiednio dużo czasu – powinna Ci się zapalić czerwona lampka!

        Dobór okularów

        Jesteś po badaniu – pora na wybór nowych opraw oraz soczewek okularowych. Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

        • Nie sugeruj się wyłącznie wyglądem i modą na dany model oprawek. Przede wszystkim powinny dobrze leżeć na twarzy – jest to szczególnie ważne dla komfortu użytkowania. Doświadczony pracownik salonu optycznego powinien pomóc Ci w wyborze i sprawdzić czy dane oprawki dobrze leżą.
        • Oprawki nie mogą uciskać np. za uszami czy na nosie. Powinny być lekkie i jedynie delikatnie odczuwalne, tak byś po chwili nie czuł, że masz je na sobie.
        • Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze oprawy, aby była odpowiednio dobrana do Twojej twarzy oraz korekcji, która ma być zastosowana. Zapytaj o materiał, z jakich zostały wykonane – najlepiej by były to soczewki organiczne, jeśli jest potrzeba to indeksowe tzw. wycieniane, żeby były bezpieczne i elastyczne. Rozważ także powłoki antyrefleksyjne, które poprawiają jakość widzenia i ograniczają niekorzystne odbicia światłs. Przy odbiorze sprawdź czy nie mają zarysowań lub pęcherzyków powietrza.
        • Przy odbiorze swoich okularów sprawdź także, czy szkła zostały stabilnie zamocowane w oprawce oraz czy nie trzeba jej nieco wyregulować.
        • Daj sobie czas – jeśli zmieniłeś szkła, Twoje oczy i mózg muszą przejść proces adaptacji. Może ona trwać kilka godzin lub kilka dni. Jednak powracające częste bóle głowy, uczucie dyskomfortu, ciągła potrzeba mrugania to oznaki, które mogą wskazywać na źle dobrane okulary. Innymi objawami źle dobranych okularów mogą być dokuczliwy ból i zawroty głowy, migreny, łzawienie oczu, podwójne widzenie czy nieostry lub całkowicie zamazany obraz.

        Pamiętaj, że „przygodę” z nowymi okularami najlepiej rozpocząć od specjalistycznego badania optometrycznego. Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. Porozmawiaj z optykiem czy optometrystą – z pewnością z chęcią udzieli Ci pomocy! Wróć do salonu, gdy czujesz, że masz jakikolwiek problem z okularami. Dołożymy wszelkich starań, by go rozwiązać 😊

        wróć