Ładowanie...

Jak dbać o oczy latem?

O nasze oczy powinniśmy dbać przez cały rok, jednak lato, kiedy w bardzo dużym stopniu jesteśmy narażeni na promieniowanie UV, powinniśmy dbać o nie szczególnie! Co ważne – nie jest to trudne i uciążliwe, dlatego tym bardziej warto to robić. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i wdrożyć je w życie – najlepiej od razu.

Dlaczego lato to szczególny czas?


Suche i gorące powietrze zaburza produkcję łez i powoduje ich parowanie. Na nasze oczy wpływa także klimatyzacja, której używamy w samochodzie, w miejscu pracy i coraz częściej – także w domu. Łaskawe dla naszego narządu wzroku nie jest także promieniowanie UV, którego skutki często ujawniają się dopiero po kilku latach. Gdy lato spędzamy nad wodą, odbijające się od niej promienie słoneczne działają na nas ze zdwojoną siłą. Z kolei w górach, z powodu rozrzedzenia atmosfery promienie słoneczne są słabiej filtrowane. Oko może zareagować nawet stanem zapalnym, światłowstrętem, uczuciem „piasku w oczach” czy nawet pogorszeniem widzenia.

Jak więc chronić oczy?

Okulary z filtrem


To absolutny must-have! Zwróć uwagę czy mają filtr min. 400 UV – tylko te zapewniają 100% ochrony. Absolutnie nie kupuj (sobie, ani dziecku) bazarowych okularów, które co prawdą mają ciemne szkła, ale nie posiadają żadnego filtra. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne dla naszych oczu niż brak okularów. Poza filtrem możesz wybrać kategorię przyciemnienia – w skali od 1 do 4. Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne – nie ma żadnego problemu. W salonie optometrycznym znajdziesz wiele rozwiązań dla siebie – jak okulary z nakładką przeciwsłoneczną, czy okulary fotochromowe, które same przyciemniają się w momencie nasłonecznienia. Możesz także nosić soczewki kontaktowe równocześnie z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem. Możliwości jest naprawdę wiele!

Okulary do pływania


Jeśli lubisz pływać i nurkować – nie zapomnij także o okularach do pływania. Zarówno w słonej jak i słodkiej wodzie znajdują się drobnoustroje, które mogą prowadzić do powstawania infekcji. Woda chlorowana z kolei może podrażniać nasze oczy. Po każdej kąpieli warto więc przemywać je solą fizjologiczną.

Nakrycie głowy z daszkiem


Czapka, kapelusz czy większe sombrero ? Cokolwiek z daszkiem, co znajdzie się na Twojej głowie, także przyczyni się do ochrony oczy przed promieniowaniem UV. Nakrycie głowy z daszkiem rzuci cień na twarz i osłoni ją od ostrego słońca. Jeśli wybierasz się na plażę – zabierz ze sobą także parasol, który rzuci jeszcze większy cień.

Nawilżanie oczu


Ciepło i sucho, za chwilę mokro i wilgotno. Takie wahania temperatur nie sprzyjają naszym oczom i ogólnemu samopoczuciu. Po powrocie do domu nasze oczy stają się suche i nadwrażliwe. Film łzowy szybko wyparowuje, co objawia się pieczeniem lub uczuciem piasku pod powiekami. Należy więc je odpowiednio nawilżyć. Warto wtedy sięgnąć po sztuczne łzy – są dostępne w aptece bez recepty. Wystarczy 1-2 krople i już poczujesz ulgę. Pamiętaj także o uzupełnianiu płynów i pij dużo wody. Nasz organizm właśnie teraz najwięcej jej potrzebuje.

Dieta

Spożywanie niektórych produktów spożywczych może pozytywnie wpływać na nasze oczy. Najlepsza dla oczu okazuje się – w sam raz na lato – dieta śródziemnomorska, obfitująca w owoce i warzywa, oleje roślinne, produkty zbożowe i pełnoziarniste, ryby. Ponadto dieta powinna być bogata w karotenoidy (występujące głównie w zielonych warzywach) oraz kwasy omega3 (łosoś, tłuste ryby, owoce morza, olej rzepakowy, olej sojowy).

Badanie u optometrysty


Przygotuj swoje oczy na wakacje i odwiedź optometrystę! Wizytę możesz połączyć z zakupem nowych okularów przeciwsłonecznych. Badanie optometryczne polega na szczegółowym pomiarze wady wzroku, badaniu wady refrakcji metodą Donersa, dobraniu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, z dokładnym sprawdzeniem widzenia parametrów widzenia obuocznego, stereopsji. Optometrysta sprawdzi także czy występują jakieś zaburzenia, obecności tropi – zeza, zaburzeń forii – równowagi mięśniowej gałki ocznej (tzw. potocznie zez ukryty).W trakcie badania sprawdzane jest również ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ewentualne nieprawidłowości – badanie wykonywane w lampie szczelinowej. Idealnie byłoby, gdybyś pojawił się u optometrysty raz w roku.

Potrzebujesz fachowej porady i doboru odpowiednich okularów? Zapraszamy na specjalistyczne badanie optometryczne. Jesteśmy dla Ciebie aż w pięciu lokalizacjach na terenie Trójmiasta:

Gdańsk-Żabianka, ul. Subisława 28, tel. 58 557 90 12
Gdańsk-Zaspa, ul. Jana Pawła II 3D, tel. 58 355 22 78
Sopot, al. Niepodległości 771, tel. 58 550 13 67
Gdynia-Orłowo, ul. Wrocławska 54, tel. 58 668 10 91
Gdynia-Karwiny, ul. G. Zapolskiej 1A, tel. 58 660 01 66

wróć