Jeśli myślisz, że okulary przeciwsłoneczne należy nosić wyłącznie latem – jesteś w błędzie. Twoje oczy także zimą narażone są na promieniowanie UV i to wcale nie mniejsze niż w wakacyjne słoneczne dni. Dużym wyzwaniem jest dla nich także okres grzewczy, mroźne powietrze, zmiany temperatury, popołudnia i wieczory przy sztucznym świetle. Jak więc dbać o oczy zimą, aby zapewnić im odpowiednią ochronę?
Zima oczu nie rozpieszcza
Przede wszystkim chroń je przed słońcem – to ważne zarówno latem jak i zimą. Śnieg i lód odbija aż 85% promieni UV! To dla oczu nieprzyjemne uczucie, często kończące się łzawieniem, zaczerwienieniem, a nawet stanem zapalnym. W skrajnych przypadkach kończy się ślepotą śnieżną. Naszym oczom nie sprzyja także mroźne zimowe powietrze. Podrażnia ono śluzówkę oka, przez co ostrość widzenia staje się słabsza.
Jeśli myślimy o ochronie przed słońcem, częściej robimy to latem. Nic bardziej mylnego! Dlaczego? Zimą słońce jest niżej, przez co świeci nam bardziej w oczy, po drugie, śnieg odbija promieniowanie, przez co nasze oczy są bardziej narażone i wreszcie zimowe powietrze podrażnia spojówkę oka, co powoduje jej podrażnienie, zaczerwienienie i częstsze łzawienie. Doskonałym rozwiązaniem mogą być soczewki fotochromowe, tzn. takie, które dostosowują się do natężenia światła. Reagują na promieniowanie UV. W pomieszczeniu są jasne, gdy wychodzimy na słońce, przyciemniają się. – Jacek Rogowski, optometrysta
Okres grzewczy
Na zewnątrz zimno, a w domu? Ciepło i sucho. Takie wahania temperatur nie sprzyjają naszym oczom i ogólnemu samopoczuciu. Po powrocie do domu nasze oczy stają się suche i nadwrażliwe. Film łzowy szybko wyparowuje, co objawia się pieczeniem lub uczuciem piasku pod powiekami. Należy je odpowiednio nawilżyć. Warto wtedy sięgnąć po sztuczne łzy – są dostępne w aptece bez recepty. Wystarczy 1-2 krople i już poczujesz ulgę. Pamiętaj także o uzupełnianiu płynów – zimą często o tym zapominamy i pijemy dużo mniej wody niż latem. Nasz organizm jej jednak potrzebuje.
Śnieg i sporty zimowe
Wybierasz się na narty lub deskę? Nie zapomnij o goglach z filtrem UV. Będą chroniły Cię nie tylko przed urazami, ale także przed szkodliwym promieniowaniem. Im wyżej nad poziomem morza, tym powietrze przepuszcza więcej światła. Stąd po wypadzie w góry bierze się opalenizna, głównie na twarzy, dlatego warto zaopatrzyć się także w krem z filtrem.
Zastanawiałeś się kiedyś skąd biorą się kolory gogli? To nie przypadek!
- żółte szkła – sprawiają, że widoczność oddalonych obiektów jest lepsza. Świetne do jazdy po zmroku.
- brązowe lub pomarańczowe szkła – idealne na słonecznie dni.
- niebieskie, szare lub czarne szkła – te stanowią najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV, odbijającym się od śniegu.
- białe lub przezroczyste szkła – może i ładnie wyglądają, ale nie zapewniają żadnej ochrony dla naszego wzroku.
Ciekawym rozwiązaniem są gogle, które zakłada się na okulary korekcyjne. Ich konstrukcja zapobiega parowaniu szkieł i trzyma je w miejscu. Dzięki temu w czasie białego szaleństwa możesz mieć na sobie swoje codzienne okulary.
Jakie okulary wybrać na zimę?
Przede wszystkim nie kupuj uch na bazarze czy w sieciówce. Takie okulary nie posiadają odpowiednich filtrów blokujących promieniowanie – jedynie zaciemniają nam obraz. Odpowiednią ochronę zapewnią okulary z filtrami UV, dobrane w profesjonalnym salonie otycznym. Na rynku dostępne są także szkła ze specjalnymi powłokami, które nie powodują zaparowań okularów.
Jeśli nosisz soczewki, wybierz te z filtrami UV. Świetnie sprawdzą się także na stoku czy lodowisku ?
Potrzebujesz fachowej porady i doboru odpowiednich okularów? Zapraszamy na specjalistyczne badanie optometryczne. Jesteśmy dla Ciebie aż w pięciu lokalizacjach na terenie Trójmiasta:
- Gdańsk-Żabianka, ul. Subisława 28, tel. 58 557 90 12
- Gdańsk-Zaspa, ul. Jana Pawła II 3D, tel. 58 355 22 78
- Sopot, al. Niepodległości 771, tel. 58 550 13 67
- Gdynia-Orłowo, ul. Wrocławska 54, tel. 58 668 10 91
- Gdynia-Karwiny, ul. G. Zapolskiej 1A, tel. 58 660 01 66