Ładowanie...

Dlaczego zimą nasze oczy szczypią i łzawią?

Zima to pora roku, która jest szczególnym wyzwaniem dla naszego narządu wzorku. Wielu osobom wydaje się, że to latem nasze oczy są najbardziej narażone na szkodliwe promieniowanie słoneczne – nic bardziej mylnego. Ostre słońce (nierzadko odbijające się od śniegu), smog i zanieczyszczenia powietrza, suche domowe powietrze spowodowane sezonem grzewczym, czy długie zimowe wieczory spędzone przed telewizorem czy ekranem.

A to tylko wierzchołek góry lodowej. Do łzawienia naszych oczu, a także bólu, uczucia suchości czy pieczenia przyczyniają się także mróz czy wiatr, których zimą nie brakuje. Ogromny wpływ na to ma także przesuszenie naszych oczu, związane z tym, że zimą więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach niż na powietrzu. Różnica temperatur także ma znaczenie.

Nawilżanie

Warto nawilżać powietrze w naszym mieszaniu czy miejscu pracy. Nie od razu musimy inwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza. Często wystarczają „domowe” sposoby jak np. rozwieszanie na kaloryferach zwilżonych ręczników czy pojemników z wodą. Nawilżyć nasze mieszkanie potrafią także odpowiednie rośliny – zapytaj w sklepie o takie, które posiadają zdolności filtrujące. Staraj się nie przekraczać temperatury powyżej 21 stopni Celsjusza i często wietrz pomieszczenia.

Poza nawilżaniem pomieszczeń warto nawilżyć także same oczy. Sztuczne oświetlenie, a niestety najczęściej z takiego korzystamy zimą, to najczęstsze przyczyny wysuszenia spojówki. Na rynku istnieje wiele preparatów, które mają na celu przyniesienie ulgi zmęczonym i podrażnionym oczom. Polecamy skonsultować zakup z farmaceutą. Specjalista udzieli nam wskazówek jaki rodzaj kropli i zawartych w nich substancji będzie odpowiedni dla naszych dolegliwości, a zatem najbardziej skuteczny. Nawilżające krople do oczu składają się, aż w 95% z wody. Skład kropel powinien być wzbogacony o kwas hialuronowy, ponieważ to właśnie on działa nawilżająco. Najlepszym wyborem będą te preparaty o jego  największej zawartości.  Jeśli stosujesz krople nawilżające i jednocześnie nosisz soczewki kontaktowe upewnij się, czy dane krople mogą być stosowane z soczewkami kontaktowymi. Krople nawilżające należy stosować częściej niż „mówi” o tym instrukcja, bowiem skuteczność działania kropel nawilżających to ok. 30- 40 min.

Okulary na zimę, nie tylko na stoku

Twoje oczy także zimą narażone są na promieniowanie UV i to wcale nie mniejsze niż w wakacyjne słoneczne dni. Śnieg i lód odbija aż 85% promieni UV! To dla oczu nieprzyjemne uczucie, często kończące się łzawieniem, zaczerwienieniem, a nawet stanem zapalnym. W skrajnych przypadkach kończy się ślepotą śnieżną. Odpowiednią ochronę zapewnią okulary z filtrami UV, dobrane w profesjonalnym salonie optycznym. Na rynku dostępne są także szkła ze specjalnymi powłokami, które nie powodują zaparowań okularów.

Pamiętaj – nie bagatelizuj uciążliwych objawów. Zapalenie spojówek, zespół suchego oka, infekcje, światłowstręt – mogą długofalowo wywołać poważniejsze zagrożenia. Pamiętaj także o diecie. Powinna ona być dobrze zbilansowana, zawierać naturalne antyoksydanty (witaminy A, E i C oraz antocyjany i luteina). Luteina jest bardzo pożyteczna dla naszych oczu – wzmacnia strukturę malutkich naczyń włosowatych występujących w gałkach ocznych.

wróć