Ładowanie...

Dla kogo są soczewki progresywne i jak działają?

Okulary progresywne to tzw. połączenie 2w1 – zastępują dwie pary okularów: do dali i do bliży. Ich konstrukcja pozwala na wyraźne widzenie w każdej sytuacji. To wybawienie dla tych, którzy nie lubią co chwilę zmieniać okularów. Poznajmy je zatem bliżej ;)

Trochę historii

Soczewki progresywne powstały w roku 1959 i stanowił prawdziwą rewolucję w optyce! Pierwsze okulary dla ludzi cierpiących na astygmatyzm, stworzyła firma Essilor. Wraz z upływem czasu, konstrukcje soczewek ulepszali kolejni specjaliści wykorzystujący najnowsze osiągnięcia technologiczne powodując tym samym coraz większy komfort użytkowania.

Działanie i przeznaczenie

Szkła progresywne działają w oparciu o strefy widzenia odpowiadające różnym odległościom patrzenia. Sprawdzają się one w przypadku: krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmowi. Ich przeznaczenie to korekcja wady wzroku nazywanej presbiopią, czyli starczowzrocznością, która dotyka wielu ludzi po 40 roku życia.

Budowa

Okulary progresywne umownie dzieli się na trzy pola, oznacza to, że są one wieloogniskowe. Górna część jest odpowiedzialna za dobre widzenie w dal, dolna natomiast pozwala wyraźnie widzieć bliskie odległości. Środek to strefa pośrednia. Co ciekawe, w bocznych częściach soczewki znajdują się obszary peryferyjne, które powodują minimalną deformację obrazu, tej natomiast większość osób po prostu nie dostrzega.

Szkła progresywne ułatwiają codzienne czynności bez konieczności ciągłej zmiany okularów. Pamiętajcie jednak, że każda wada wzroku powinna być w pełni korygowana, tak też jest w przypadku tego schorzenia.

wróć