Ładowanie...

Czym jest astygmatyzm?

W nawiązaniu do naszego wcześniejszego wpisu na blogu dotyczącego soczewek progresywnych, warto przybliżyć temat samego astygmatyzmu. Jest on jedną z najczęściej występujących chorób oczu – dotyka ponad 40% osób z wadą wzroku. Skoro jest tak powszechny, zastanów się czy na pewno wiesz o nim wystarczająco, tak by w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Poniżej znajdziesz więcej informacji – zapraszamy do lektury :)

Skąd się bierze astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada rogówki lub soczewki ocznej, która rozciągnęła się i przez to zniekształciła. Rogówka u zdrowej osoby ma okrągły kształt natomiast u osoby cierpiącej na wspomniane schorzenie, jest ona wydłużona. Powoduje to, że kiedy do naszego oka wpada wiązka światła ulega ona zniekształceniu, a to z kolei wpływa na postrzeganie obrazu, który staje się zamazany. Ludzie cierpiący na astygmatyzm mają problem z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn powstania tej dolegliwości, jednak wskazują na ważny aspekt dziedziczności. Zatem jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie mieli astygmatyzm, z dużym prawdopodobieństwem i Ty możesz mieć tego typu wadę wzroku. Astygmatyzm może również powstać na skutek urazu oka lub schorzenia nazywanego stożkiem rogówki. W tych przypadkach, może on przybierać silniejszy przebieg, co wiąże się z koniecznością korekcji przy pomocy specjalistycznych soczewek lub zabiegu chirurgicznego.

Objawy

Do najczęściej wymienianych objawów astygmatyzmu zalicza się:

  • zamglone widzenie (w dal i z bliska)
  • mrużenie oczu dla poprawy widzenia
  • bóle głowy
  • łzawienie oczu
  • pieczenie oczu
  • uczucie „zmęczenia oczu”

Leczenie

Większość postaci astygmatyzmu leczy się łatwo. Mamy kilka możliwości korekcji tej wady, m.in.: okulary, soczewki kontaktowe, czy zabieg chirurgiczny. W celu rozpoznania schorzenia warto udać się do optometrysty, który podczas specjalistycznego badania wykaże, czy cierpisz na astygmatyzm czy nie. Pamiętaj, że nie zawsze zamazany obraz jest jednoznaczny z opisywaną przez nas wadą wzroku. Badanie jest szybkie i bezbolesne, lepiej więc nie przekładać wizyty i rozpocząć leczenie jak najszybciej.

„Czasami specjaliści mają bojaźliwość, jeśli chodzi o pełną korekcję astygmatyzmu. Moim zdaniem, każda wada powinna być w pełni korygowana, również astygmatyzm i szczególnie jeśli chodzi o soczewki progresywne. Nie wiem, czy nie zdradzam trochę „kuchni” ale nieskorygowanie w pełni astygmatyzmu w soczewkach progresywnych może rodzić problemy z ich akceptacją, bądź ograniczyć pełne zadowolenie z ich korzystania.” Jacek Rogowski

Chcesz zasięgnąć opinii specjalistów? Zapraszamy na specjalistyczne badanie optometryczne. Jesteśmy dla Ciebie aż w pięciu lokalizacjach na terenie Trójmiasta:

Gdańsk-Żabianka, ul. Subisława 28, tel. 58 557 90 12
Gdańsk-Zaspa, ul. Jana Pawła II 3D, tel. 58 355 22 78
Sopot, al. Niepodległości 771, tel. 58 550 13 67
Gdynia-Orłowo, ul. Wrocławska 54, tel. 58 668 10 91
Gdynia-Karwiny, ul. G. Zapolskiej 1A, tel. 58 660 01 66

wróć