Ładowanie...

Czy klimatyzacja szkodzi naszym oczom? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!

Lato, słońce, upał… ach jak przyjemnie przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu. W naszych domach, biurach czy samochodach zapewnia nam poczucie komfortu i chwilę wytchnienia. Niestety nie dla naszych oczu! One nie lubią klimatyzacji! Dlaczego?

Klimatyzacja źle wpływa na oczy

To fakt! Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach źle wpływa na nasz wzrok. Zamknięty obieg powietrza sprawia, że nasze oczy szybciej się wysuszają. Klimatyzacja chłodząc pomieszczenia zarazem mniejsza jego wilgotność. Suche powietrze prowadzi do nadmiernego parowania wody z filmu łzowego, co może prowadzić do problemu suchego oka, który staje się wręcz problemem cywilizacyjnym. Jak to odczuwamy? Mamy wrażenie, że do naszych oczu dostał się „piasek”. Oczy mogą być przekrwione i prowadzić do bólu głowy.

Klimatyzacja w samochodzie a oczy

Nie musimy pracować w klimatyzowanym pomieszczeniu, by być narażonym na negatywne skutki działania klimatyzacji. Suche powietrze serwujemy codziennie swoim oczom w samochodzie, komunikacji miejskiej czy galerii handlowej (gdzie klimatyzacja przez cały rok jest w zasadzie jedynym sposobem obiegu powietrza!). W samochodzie największym błędem jest kierowanie zimnego powietrza prosto na twarz! Najlepiej kierować je do góry – na przednią szybę.

Bakterie i infekcje

Dłuższe występowanie negatywnych objawów może doprowadzić do infekcji, a nawet zapalenia rogówki czy ubytku nabłonka. Urządzenia klimatyzacyjne, które w dodatku nie są regularnie serwisowane zagrażają jeszcze bardziej. W ich filtrach gromadzą się bakterie Legionella, mikroorganizmy czy pleśń, które zagrażają naszym oczom, a także układowi oddechowemu.

Jak radzić sobie z problemem suchego oka?

Warto mieć zawsze przy sobie tzw. sztuczne łzy i regularnie nawilżać oczy, zwłaszcza kiedy czujemy dyskomfort. W słoneczne (także zimowe) dni warto nosić okulary przeciwsłoneczne (wyłącznie z filtrami UV!). Pamiętajmy także o higienie pracy – róbmy oczom regularne przerwy i gdy tylko mamy możliwość – wychodźmy na świeże powietrze. Przy niepokojących syndromach jak zapalenie spojówki, koniecznie odwiedź specjalistę. Warto także ograniczyć korzystanie z elektroniki oraz „gimnastykować” gałki oczne co pół godziny, najlepiej patrząc w dal przy naturalnym oświetleniu na kolorowe, naturalne widoki.

Coś wzbudziło Twoje obawy? Zapraszamy na specjalistyczne badanie optometryczne do jednego z naszych salonów. Przyjrzymy się dokładnie Twoim oczom.

wróć