Nie ograniczają pola widzenia, nie parują w zimie, nie zostawiają śladu na nosie, gwarantują naturalny wygląd i nie wychodzą z mody. Soczewki kontaktowe coraz częściej uzupełniają okulary (chociaż w filozofii korekcji wad wzroku pierwszym wyborem zawsze powinny być okulary). Oba te rozwiązania posiadają swoje zalety, ale i wady. Zaletą soczewek jest z pewnością niemożliwe wręcz do osiągnięcia przy stosowaniu nawet najwygodniejszych okularów, poczucie swobody i komfortu – zwłaszcza w trakcie ruchu. Czy jednak można nosić je w każdej sytuacji, zawsze i wszędzie? W tym wpisie postaramy się rozwiać najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.
Czy w soczewkach można uprawiać sport?
Jak najbardziej! Soczewki kontaktowe to wybór idealny dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Nie ograniczają ruchów, nie zasłaniają twarzy, nie spadną, jak może się to zdarzyć w przypadku okularów. Zapewniają większe pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne, co może być bardzo pomocne w trakcie uprawiania sportu. Świetnie sprawdzają się w sportach ruchowych czy z piłką. Nie rozpraszają Twojej uwagi, jak okulary, których czasami musisz pilnować, by ich nie stracić. Noszenie soczewek ułatwia także zakładanie kasków czy gogli, niezbędnych w trakcie uprawiania np. sportów zimowych.
Czy w soczewkach można pływać w morzu lub w basenie?
Raczej nie. Woda, zwłaszcza morska zawiera wiele zanieczyszczeń czy drobnoustrojów które zgromadzone na powierzchni soczewki mogą wywołać zaczerwienienie oczu czy infekcję. Woda w morzu dodatkowo zawiera sporo soli, która wysusza oko i soczewkę. Chlor także mocno podrażnia spojówkę. W trakcie pływania możemy odczuwać dyskomfort. Rozwiązaniem jest zakładanie do pływania soczewek jednodniowych w parze z okularami pływackimi (inaczej mogą wypłynąć) – po wyjściu z wody należy je zdjąć i wyrzucić. Pamiętaj, aby przed założeniem nowej pary, dokładnie umyć ręce.
Czy w soczewkach można nosić okulary przeciwsłoneczne?
Jedno nie wyklucza drugiego. Nosząc soczewki kontaktowe, możesz zakładać także okulary przeciwsłoneczne. To nie tylko modny dodatek, ale i ochrona Twojego wzroku, zwłaszcza latem i zimą, kiedy słońce świeci najostrzej. Jeśli zdarza Ci się zapominać o okularach przeciwsłonecznych, wybierz soczewki z filtrami UVA, UVB – one także zabezpieczą Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem (ale tylko fragment oka przykryty soczewką!).
Czy w soczewkach można korzystać z sauny i solarium?
Raczej nie. Zwolenników noszenia soczewek do sauny jest tylu samo, ilu przeciwników. Fakt jest jednak taki, że w saunie panują ekstremalne warunki, a duża wilgotność powietrza sprzyja rozwijaniu się bakterii. Soczewki z pewnością zapewnią lepszą widoczność niż okulary, które błyskawicznie zaparują. Ale czy to bezpieczne? Wysokie temperatury mogą prowadzić do wysuszenia soczewki, co może prowadzić do podrażnień, a w skrajnych przypadkach nawet do przyssania się soczewki do oka. Można przed wejściem do sauny czy solarium nawilżyć oczy kroplami nawilżającymi. W tym przypadku także wybierz higieniczne soczewki jednodniowe, które od razu ściągniesz i wyrzucisz.
Czy w soczewkach można spać?
Nie, jeżeli nosisz soczewki w trybie dziennym. Tak, jeżeli wybrałeś soczewki tygodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne (ale nie przekraczaj zalecanych terminów!). Dlaczego to ważne? W czasie snu, gdy nasze oczy są zamknięte, dostaje się do nich mniej tlenu. Brak dostępu tlenu może powodować obrzęk rogówki. Soczewki do noszenia w trybie ciągłym skonstruowane są tak, by ograniczać ryzyko obrzęku. Wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych i przede wszystkim – wcześniejszej konsultacji specjalisty, który ustali czy nie ma ku temu przeciwskazań. Określa się, że ze względu na rogówkę soczewki kontaktowe powinno się zakładać 2 godziny po obudzeniu i ściągać na dwie godziny przed pójściem spać. Rano nie zawsze jest to możliwe, jednak wieczorem należy tego pilnować.
Czy w soczewkach można brać prysznic?
Tak, ALE tylko w jednodniowych, chociaż istnieje ryzyko, że wypłyną. Noszenie soczewek to niezwykła wygoda, ale ma też swoje ograniczenia. Jak w przypadku morza czy basenu – soczewki po kontakcie z wodą – nawet tą z kranu, mogą ulec uszkodzeniu. Jest ono dla nas niewidoczne, jednak uszkodzona soczewka może nie spełniać swoich zadań, co może doprowadzić do innych konsekwencji. Należy je więc po kąpieli wyrzucić. Unikaj kąpieli i prysznica w soczewkach tygodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych.
Czy w soczewkach kontaktowych można prowadzić samochód?
Tak, jeśli w swoim prawie jazdy masz odpowiedni wpis. Inaczej możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Jest to niezwykle rzadkie, ale przewidziane prawem. Każdy, kto ubiega się o prawo jazdy, musi wcześniej przejść badanie okulistyczne. Osoba nosząca soczewki powinna mieć odpowiednią adnotację w prawie jazdy (kolumna 12). Wpisany przez lekarza kod 01.06 oznacza możliwość naprzemiennego noszenia okularów lub soczewek kontaktowych; kod 01.02 same soczewki kontaktowe. Z tymi zapisami z pewnością unikniesz mandatu.
Czy soczewki można nosić będąc w ciąży?
Nie ma medycznych przeciwskazań. W czasie ciąży jednak w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mogą wpływać także na oczy (przez hormony może dojść nawet do zmiany krzywizny rogówki). Nosząc w ciąży soczewki możesz odczuwać dyskomfort, jednak jest to całkowicie naturalne. Jeśli Twoje oczy częściej łzawią i szczypią – zrezygnuj na te kilka miesięcy z soczewek. Pod koniec ciąży zmniejsza się ilość płynu łzowego, który chroni oczy. Możesz być jednak pewna, że po porodzie wszystko wróci do normy. W czasie porodu, lekarz zaleci, aby wyjąć soczewki. Wszystko przez zwiększające się w trakcie wysiłku ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Wciąż zastanawiasz się co wybrać – soczewki czy okulary? Sprawdź nasz wpis, który pomoże Ci podjąć decyzję.
A może jeszcze coś budzi Twoje wątpliwości? Napisz do nas na Facebooku.