Ładowanie...

Czy ciąża wpływa na wzrok?

Okres ciąży to szczególny czas, w którym w ciele kobiety zachodzi ogrom zmian. Organizm szykuje się na przyjście na świat potomstwa, zachodzą zmiany hormonalne – można by rzec – istna rewolucja! Choć wiele przyszłych mam nie zdaje sobie z tego sprawy – na zmiany hormonalne najbardziej wrażliwy jest zmysł wzroku. I choć nie jest to regułą – to prawda, że w okresie ciąży nasze widzenie może ulec pogorszeniu. Najczęściej jednak są to odwracalne zmiany i zależą od wielu czynników.

Co dzieje się z naszymi oczami w trakcie ciąży?


I trymestr – na skutek działania hormonów, zdarza Ci się popłakać. Zauważ, że mimo tego Twoje oczy mogą być bardziej suche, a łez jest zdecydowanie mniej, gdyż ich produkcja w tym czasie się zmniejsza.

II trymestr – możesz zauważyć, że ostrość widzenia się zmniejsza, a Twoja wada wzroku się pogłębiła. Po dłuższym leżeniu w pozycji poziomej mogą pojawiać się mroczki przed oczami. Bez obaw – wiele z tych dolegliwości zniknie po ciąży.

III trymestr – w tym okresie powinnaś być szczególnie ostrożna. Jeśli Twój stan wzroku Cię niepokoi – zasięgnij porady lekarza. W trzecim trymestrze wzrok może zamazywać się, możesz widzieć plamy lub widzieć podwójnie. Podobny stan koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Często w trakcie tych 9 miesięcy przyszła mama może zauważyć pogorszenie się widzenia zmierzchowego. Wiąże się to z uciskiem nerwów wzrokowych. Naturalnym jest także nieznaczne obniżenie się ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najczęstsze wady wzroku, jakie doskwierają nam w ciąży to: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, zez, kurza ślepota.

Kiedy niezwłocznie powinnaś zbadać swoje oczy już na początku ciąży?


• Gdy chorujesz na nadciśnienie lub cukrzycę. Kobiety z tymi dolegliwościami powinny być pod szczególną opieką w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne zaburzają stężenie glukozy.

• Gdy posiadasz poważne wady wzroku – np. krótkowzroczność. Zdarza się, że duże parcie w trakcie porodu powoduje odklejenie się siatkówki oka, dlatego w przypadku podobnych wad – zdarza się, że lekarze decydują o cesarskim cięciu. Jeśli masz krótkowzroczność, powinnaś poddać się badaniu oceniającemu stan siatkówki.

• Gdy chorujesz na jaskrę – większość leków na to schorzenie nie może być przyjmowana w trakcie ciąży. Konieczna jest modyfikacja leczenia na ten czas.

Jak dbać o oczy w czasie ciąży?


• Ogranicz czas spędzamy przed monitorem / ekranem komputera czy telefonu.

• Stosuj krople nawilżające, gdy Twoje oczy wydają się suche i podrażnione.

• Ogranicz dźwiganie – ze względu na dziecko, ale i możliwość odklejenia się siatkówki oka.

• Jedz produkty bogate w beta-karoteny i witaminę A (np. ryby, marchew, szpinak, dynia, jarmuż, wątróbka wołowa lub wieprzowa).

• Dużo odpoczywaj i wysypiaj się.

• Bądź pod stałą opieką lekarza.

Czy w ciąży można nosić soczewki?


Można! Wiele przyszłych mam skarży się jednak na znaczy dyskomfort przy ich zakładaniu i na okres ciąży rezygnuje z ich noszenia. Jeśli zdarzy się obrzęk rogówki – wtedy nie powinno się ich nosić.

Pomimo zmian w widzeniu i pogorszeniu się ostrości widzenia w okresie ciąży nie jest wskazana zmiana refrakcji – czyli zmiana okularów. W większości przypadków po porodzie lub 2-3 miesiące po okresie kamienia piersią wszystko wraca do normy. To właśnie wtedy najlepiej zmienić moc szkieł.

Pamiętaj – w okresie ciąży Twój organizm wysyła Ci wiele sygnałów – jeśli coś Cię niepokoi, nie ignoruj tego. Dla własnego komfortu i spokoju odwiedź okulistę lub umów się na profesjonalne badanie optometryczne już pierwszym trymestrze ciąży.

wróć