Ładowanie...

Back to school – jakie badanie i okulary dla ucznia / studenta?

Za nami wakacje. Trwa powrót najmłodszych do szkół i wkrótce tych starszych na uczelnie. Oprócz standardowej wyprawki warto zafundować dzieciom (a w zasadzie ich oczom) odpowiednie przygotowanie do wytężonej pracy. W końcu w wakacje były one zajęte czymś innym niż na co dzień w szkolnej ławce. Sprawdźcie poniżej od czego zacząć, by zadbać o bezpieczeństwo oczu!

Odpowiednie badanie wzroku

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto wybrać się ze swoimi pociechami (zarówno mniejszymi jak i większymi) na badanie wzroku u optometrysty. Pamiętajcie, że każde profesjonalne badanie optometryczne, powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem. Na stan wzroku wpływa wiele czynników – styl życia, rodzaj pracy, sposób spędzania wolnego czasu. Organizm daje różne sygnały, których często nie wiążemy bezpośrednio z narządem wzroku, a mogą być to np. bóle głowy, kłopoty z utrzymaniem uwagi czy nawet brzydkie pismo (słaba koordynacja oko-ręka). Dokładny wywiad i szczere odpowiedzi są w stanie naprowadzić optometrystę na odpowiednią diagnozę, dlatego przed wizytą w salonach Rogowski, zachęcamy do wypełnienia kwestionariusza, który widzicie poniżej i przyniesienia go ze sobą na badanie. Wersję do druku znajdziecie tutaj:
https://rogowskioptometrysta.pl/wp-content/uploads/2023/06/Kwestionariusz1.pdf

Jak przebiega badanie optometryczne?

• Szczegółowy pomiar wady wzroku – wykonuje się je przez komputerowe badanie oka, czyli rzutowanie wiązki promieni świetlnych na dno oka i obserwowanie kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w obrębie źrenicy.

• Badanie wady refrakcji metodą Dondersa – badany patrzy w dal przez oprawki okularowe (okulary próbne), do których wkłada się soczewki o różnej mocy do czasu aż badana osoba stwierdzi, że obraz jest najostrzejszy

• Dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, z dokładnym sprawdzeniem stereopsji, jako najwyższego poziomu widzenia obuocznego, aby precyzyjniej dopasować ostateczną korekcję.

• Sprawdzenie, czy występują jakieś zaburzenia, obecności tropi – zeza, zaburzeń forii – równowagi mięśniowej gałki ocznej (tzw. potocznie zez ukryty).

W trakcie badania sprawdzane są również:

• Ciśnienie wewnątrzgałkowe – sprawdzamy je tenometrem – podmuch sprężonego powietrza spłaszcza rogówkę. Przy badaniu nie jest konieczne znieczulenie miejscowe.

• Ewentualne nieprawidłowości, które mogą być następstwem różnych chorób oczu, takich jak np. jaskra czy zaćma. To badanie wykonywane jest w lampie szczelinowej – specjalnym mikroskopie, który posiada dwa okulary pozwalające na uzyskanie trójwymiarowego obrazu oka oraz możliwość ustawienia wielu powiększeń. Dzięki stereoskopii możliwa jest bardzo precyzyjna lokalizacja wszelkich zmian patologicznych.

Inwestycja w specjalistyczne badanie optometryczne w salonach Rogowski to 100 zł i obejmuje wszystkie konieczne wizyty (minimum dwie). Przy zakupie kompletnych okularów (szkła + oprawki) odliczamy -50 zł. W przeciwieństwie do zakładów/sieciówek w centrach handlowych gwarantujemy obsługę w spokojnej, cichej atmosferze bez gwary i hałasu jaki towarzyszy w dużych sklepach.

Okulary dla dzieci

Wybór odpowiednich okularów dla najmłodszych nie należy do łatwych. Tym bardziej, że nie wiemy jak rok szkolny będzie przebiegał, bo może okazać się, że za jakiś czas dzieci ponownie wrócą do domów, a lekcje kontynuować będą w trybie zdalnym. To wiąże się ze spędzaniem jeszcze większej ilości czasu przed ekranami komputera, czy telefonu. Dlatego właśnie warto zadbać o jak najlepszą ochronę dla oczu poprzez dopasowanie odpowiednich okularów korekcyjnych. Jak wybrać najlepsze?

Z pewnością powinny być wygodne, bo dzieci będą spędzać w nich większą cześć dnia. Ważne by nie zsuwały się z nosa, nie uciskały i był lekkie. Wiadomo, że dzieci uwielbiają zabawę, zatem szkła i oprawki muszą być wytrzymałe. Powinny one być wykonane z najlepszych materiałów odpornych na uszkodzenia.

Wybierając nowy model okularów pamiętajcie by były one bezpieczne. Powłoki antyrefleksyjna czy chroniąca przed światłem niebieskim, z filtrem UV 400 to absolutny must have.
Dzieciom często podczas zabawy zdarza się zapomnieć o okularach i po prostu je gdzieś zapodziać. Aby temu przeciwdziałać i uniknąć dodatkowej wizyty w salonie optycznym, warto zaopatrzyć pociechę w odpowiedni łańcuszek, czy specjalny sznurek. Zyskujemy wtedy pewność, że nie zsuną się z nosa i nie upadną na ziemię, co grozi ich uszkodzeniem, nawet podczas najbardziej wymyślnej zabawy. Wizyta w salonie optometrycznym może być wspaniałą przygodą! Wspólny wybór nowych okularów to świetna zabawa dla najmłodszych. Rodzice, pozwólcie dzieciom poszaleć i wybrać swoje wymarzone (niekoniecznie klasyczne) oprawki ;)

Okulary dla studenta

Wykłady, wykłady, wykłady… Większość czasu studenci spędzają przed ekranem komputera tworząc notatki lub czytając lektury obowiązkowe. Bardzo ważne jest, by zadbać o wzrok, tak by nauka stała się jeszcze przyjemniejsza. Oczy za to podziękują ;) Istotne jest to by, oprawki nie zsuwały się z nosa – chyba żaden student nie wyobraża sobie spędzenia większości wykładów na poprawianiu okularów… Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na to, by oko mieściło się w środku tarczy, a oprawki powinny być lekkie i wygodne – wtedy sprawdzą się nie tylko na uczelni, ale także podczas różnego rodzaju aktywności fizycznej.

Oprawki mogą być wykonane z metalu bądź tworzyw sztucznych. To od Was zależy, na jakie się zdecydujecie. Życie studenta nie toczy się jedynie w dzień. Należy zatem pamiętać, by okulary gwarantowały dobrą jakość widzenia również po zmroku. Specjalista w salonie optycznym doradzi przy wyborze odpowiedniego modelu dopasowanego do stylu życia.

Wraz z powrotem na uczelnię, czy do szkoły pamiętajcie o badaniu wzroku – szczególnie, kiedy zauważycie objawy, które wcześniej nie występowały. Pamiętajcie również o wizytach kontrolnych, dzięki czemu na bieżąco będziecie mogli reagować na ewentualne pogorszenie widzenia.

wróć