Ładowanie...

Alergia na okulary – czy oprawki mogą uczulać?

Każdy alergik doskonale wie, co sprawia mu dyskomfort, powoduje nieprzyjemne objawy, psuje samopoczucie, a czasem nawet rujnuje ważne momenty. Alergia. Zmora dla wielu z nas. Ale czy na pewno dokładnie wiemy, co może ją wywołać?

Godziny spędzone u optyka i optometrysty, dylematy i rozterki. Którą parę wybrać? Jaka będzie do mnie pasować? Czy te okulary sprawdzą się do każdej stylizacji? Wiemy już, że dobrze jest mieć zapasową parę okularów, ale wybór doskonałych oprawek to zawsze długotrwały proces dla wielu z nas. Jakie czeka nas więc rozczarowanie, kiedy już otrzymamy tę wyjątkową, perfekcyjnie dobraną, nowiutką parę okularów i…. zaczyna coś swędzieć, coś szczypać, coś uwierać. Wtedy sobie przypominasz – przecież jestem alergikiem! Okularów nie możesz już nosić, a cały proces wyboru i dopasowania oprawek rusza od nowa. Dlatego żeby oszczędzić sobie czasu, rozczarowania i nieprzyjemnych doznań pamiętajmy o kilku żelaznych zasadach alergika okularnika. ?

PO PIERWSZE – dowiedz się z czego są wykonane okulary

Zdiagnozuj na co jesteś uczulony i zapytaj optometrysty z czego wykonane są oprawki. Poza doskonale znanymi alergiami pokarmowymi czy wziewnymi, musisz koniecznie pamiętać również o alergiach kontaktowych, czyli skórnych. Najczęściej uczulającym materiałem jest nikiel, natomiast zgodnie z regulacjami UE oprawki okularowe nie mogą go już zawierać. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oprawki będą bezpieczne dla alergika bądź osoby o bardzo wrażliwej skórze. Do najczęściej uczulających materiałów należą także tworzywa sztuczne, chrom, miedź, kobalt czy pallad. Różne elementy okularów mogą być wykonane z innego materiału, dlatego ważne jest żeby o tym pamiętać i przejść do kolejnej zasady – obserwacji.

PO DRUGIE – obserwuj swoją skórę

Zmiany skórne spowodowane reakcją alergiczną pojawiają się najczęściej w miejscach styku oprawek ze skórą, czyli za uszami, na skroniach, na grzbiecie nosa w miejscu styku z nanośnikami.  Mogą się również pojawić na szyi u osób noszących okulary na łańcuszku. Uczulać mogą także same szkła, pokryte powłokami antyrefleksyjnymi, czy zapobiegającymi zarysowaniom. Wtedy uczulenie objawia się podrażnieniem oczu. Za pojawienie się zmian alergicznych mogą też odpowiadać zastosowane w oprawkach śruby – w tym przypadku najczęściej dochodzi do zmian w okolicach skroni.

Miejsce występowania alergii będzie pomocne w ustaleniu alergenu, czyli materiału lub substancji wywołującej nieprzyjemne symptomy.

A jakie są najczęstsze objawy uczulenia? Wysypka, świąd, suchość, zaczerwienienie, łuszczenie, a nawet zapalenie spojówek, bolesność, łzawienie czy powstawanie pęcherzy. Miejsce występowania alergii będzie pomocne w ustaleniu alergenu, czyli materiału lub substancji powodujących pojawienie się nieprzyjemnych oznak uczulenia.

Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do wizyty u optyka możesz wykonać po konsultacji z dermatologiem lub alergologiem testy płatkowe, które określą jakie substancje będą dla Ciebie nieodpowiednie i ryzykowne.

 

PO TRZECIE – sprawdzaj czym czyścisz swoje oprawki

Nie tylko materiał, z którego zrobione są Twoje okulary może uczulać. Do reakcji alergicznej mogą również doprowadzić środki, których stosujesz do czyszczenia oprawek i szkieł. Wtedy do nieprzyjemnych objawów może też dołączyć świąd, zaczerwienienie powieki i okolic oczu, łzawienie. Najczęściej uczulającymi w tym przypadku są substancje lotne, czyli np. substancje zapachowe, olejki eteryczne lub niektóre konserwanty. O okulary dbać trzeba, ale jeżeli jesteś alergikiem to musisz koniecznie sprawdzać, co może wywołać uciążliwe objawy.  

PO CZWARTE – wybierz okulary antyalergiczne

Jeżeli nie wiesz dokładnie na co jesteś uczulony, nie chcesz ryzykować – nadal możesz odetchnąć z ulgą bo mamy dobre wieści. Możesz zdecydować się na oprawki antyalergiczne, które wykonane są najczęściej z tytanu lub stali nierdzewnej. Nie tylko wyeliminujesz ryzyko wystąpienia uczulenia, ale także zyskasz pewność wieloletniej trwałości, ponieważ materiały te są bardzo odporne na uszkodzenia. Oprawki antyalergiczne są też często wykonywane z mniej trwałego plastiku lub z mieszanych materiałów. Te ostatnie oprawki pokrywane są tworzywem sztucznym, które zabezpiecza przedostawanie się potencjalnych alergenów na skórę. Wybór okularów antyalergicznych będzie więc doskonałym wyborem nie tylko dla alergików, ale również dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Jeżeli natomiast nie chcesz się ograniczać, przed wizytą u optyka wykonaj testy alergiczne, które określą jakich oprawek lepiej unikać.

wróć